مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیطراحی و ساختکسب و کار

طراحي جواهرات

Jewellery Design

در هنر طراحی جواهرات از احساسات بسیار الهام گرفته شده است. تمایل به زیبایی، نیاز به پذیرش، خواستار تحت تأثیر قرار دادن یا نشان دادن تعهد، نیاز به ابراز تکریم، وفاداری یا یادآوری، از ابتدای زمان باعث شده تا طراحان جواهرات به رویاپردازی بپردازند.

صنعتگران با طراحی جواهرات، نمادهای معنوی و مذهبی را برای نشان دادن ایمان ایجاد کرده‌اند. آنها از جواهرات به عنوان سمبل ازدواج و تعهد استفاده کرده‌اند و همچنین جواهرات نمادینی طراحی کرده‌اند که وفاداری به خانواده یا سازمان‌ها را نشان می‌دهد.

بنابراین این موضوع دلیل بر این است که هر بحثی در مورد طراحی جواهرات باید با الهام شروع شود. چند انگیزه وجود دارد که می‌تواند الهام‌بخش یک طراح جواهر باشد. یکی از انگیزه‌های اصلی که در هنگام طراحی جواهر باید مدنظر قرار گرفته شود خواسته و نیاز خریداران و دیگری موضوع مد در بازار است.

گاهی در طراحی جواهرات ما می‌توانیم تخیل خود را به کار ببریم و طرح‌های زیبایی را خلق کنیم و گاهی باید خواسته مشتری را در نظر بگیریم.

طراح باید به همه موارد از جمله رنگ، ظاهر طراحی و هزینه توجه داشته باشد و تمام محدودیت‌های مربوط به ساخت جواهر را بداند. بعد از این مرحله طراح می‌تواند در مرزهای معقول کار کند و از استعداد و تخیل خود استفاده کند.

برای برخی از طراحان، این کار با یک نقاشی رنگی دقیق انجام می‌شود، در حالی که برخی دیگر یک طرح ساده و اساسی را برای استفاده به عنوان یک راهنما به کار می‌برند. بسیاری از صنعت‌گران امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی جواهرات یک رندر جامع و رایانه‌ای ایجاد می‌کنند و برخی نیز به سادگی با یک تصویر بصری در ذهن خود کار می‌کنند.

صرف نظر از روش‌ها، طرح اصلی در کل فرایند ایجاد ادامه خواهد یافت. به نظر می‌رسد با شروع ساخت جواهرات، ترفندهای ظریف اجتناب‌ناپذیر است. تقریبا غیر ممکن است که صنعت‌گران در زمینه طراحی جواهرات، کلیه مسائل مهندسی را که در ساخت جواهرات و تراش سنگ‌ها پیش‌بینی شده است را پیش‌بینی کنند.

 طراحی جواهرات با سنگهای قیمتی

هنگام طراحی جواهرات با سنگ‌های قیمتی، عامل تعیین‌کننده جواهر است. در بیشتر موارد این جواهر است که برای سنگ قیمتی طراحی می‌شود به این دلیل که ممکن است از لحاظ شخصیتی منحصر به فرد باشد و یا شکل و اندازه غیر متعارفی داشته باشد.

در مورد سنگ‌های نادر، طراحان جواهر بر سنگ برجسته تاکید می‌کنند. علت این انتخاب بسیار ساده است، برای جلب توجه به گوهر اولیه.

هنگامی‌‌ که ما با سنگ‌های غیر معمول یا شکل‌های نامتقارن کار می‌کنیم، روند طراحی کمی‌ بیشتر می‌شود. شکل اولیه سنگ‌های قیمتی اغلب یک ظاهر طراحی شده را دیکته می‌کند. اغلب، شکل یا اندازه یک سنگ مشخص می‌کند که آن را برای چه هدفی استفاده کنیم، یک حلقه، دستبند یا گردنبند. بیشتر طراحان دریافتند که در واقع شکل اولیه سنگ‌ها شکل جواهرات را مشخص می‌کنند و هنرمند حس درونی آن را تعیین می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا