مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیطراحی و ساخت

استخراج مرواريد

نکات برگزیده مطلب
  • دانش قدرت است
  • در آینده ممکن است
  • طرفداران تیم های Hibs و Ross County در فینال
  • نکته روز : آن مرد دوباره
  • طرفداران تیم های Hibs و Ross County در فینال
  • Spieth در خطر ناپدید شدن

Giving back

تبليغات شديد در فيلم ها و پوشش خبري الماسهاي غير قانوني و استخراج از  معادن طلا در سرزمين هاي بومي، آگاهي را نسبت به اثرات زيست محيطي صنعت جواهرات بالا برده است. ريتر سيگال، ناشر و سردبير، از پالاوان در  جنوب فيليپين، راجع به اثرات کشت مرواريد در محيط زيست گزارش مي‌دهد.

چندين چشم انداز در يک بعدازظهر، مي تواند با اين منظره که در جلوي کلبه کوچک ام به سبک رابينسون کروزوئه در جزيره نشسته ام رقابت کند. نسيم ملايم  وموجهايي که با خستگي خود را به طرف ساحل مي برند، تنها چند متر آن طرف‌تر پاهاي شني مرا به حرکت درمي آورد، جزاير دور، تو را فرا مي خوانند و سرود ملايم درختان نخل  که در باد تاب مي خورند حسي از بهشت و  از طبيعت در صلح با دنيا  را انتقال مي دهند. روجليو باس، دوست غواص من در آن روز موقعيت را چنين  شرح مي دهد: ” اولين بار که کشت مرواريد را در سال 1997 شروع کرديم، موقعيتي وحشتناک بود. هيچ صخره مرجاني اي  در اين ناحيه بيش از 500 هکتاري داراي  امتياز کشت مرواريدزنده نبود. ماهيگيران بومي آنجا را تخريب کرده بودند و براي صيد ماهي بيشتر عطش دارند”. روجليو مدير کشت مرواريد و يکي از کارمندان قديمي‌تر است که بهترين مرواريدهاي خود را تحت برند بين المللي مشهور به بازار عرضه مي کند. او مصمم است که به شيوه مردي که منافع مقرر و عزم راسخ انجام کار صحيح را دارد کاري انجام دهد.

جکوس برنلک، از بنيانگذاران جولمر اين موقعيت را در شب قبل در مدت شام توضيح داد: ” کسب و کار ما يعني کشت مرواريد، برمبناي تعادل ظريف فناوري، تجربه، مهارت، طبيعت و استراتژي سياسي است. ما مي دانيم که اثري بر جوامع بومي و محيط زيست داريم اما معتقديم که اين تاثيري مثبت است که هر دو مورد را غنا مي بخشد و براي هر دو مفيد است. ما بيشتر از آنچه که به دست مي آوريم پس مي دهيم.

زماني که در حال غواصي نزديک يکي از طنابها بودم،از آن سبدهاي صــدف مرواريد، بلــوغ  و زمان برداشت مرواريدها را  به روشني ديدم. هر سبد حاوي صدفهاي بالغ تر  و نمونه کوچکي از زندگي دريايي بود، يک اکوسيستم ريز دريايي که نقش ميزبان صدها گونه در حال تعامل را بازي مي کرد.

برنسل توضيح مي دهد”ما به جاي تکيه بر صدف وحشي، سيستم پرورش و جوجه ريزي اي را بر مزارعمان راه اندازي کرديم،اين  تکنيکي است در خانگي است و بيش از 20 سال  است که آن را توسعه مي دهيم. ما اولين نهاد در دنيا بوديم که قادر به پرورش مرواريد صدف  پينکتادا ماکسيما  باصطلاح در اسارت بوديم. با اوصاف در حالي که ما پرورش انتخابي و کنترل شده را در جوجه کشي مان انجام مي دهيم نمي توانيم جنسيت صدف‌ها را در زماني که به محيط باز برمي گردند کنترل کنيم. صدف با توليد مثل از طريق لقاح خارجي بازتوليد مي شود و زماني که شما به معناي واقعي، ميليون‌ها صدف را در چنين ناحيه نسبتا محدودي داريد، بازتوليد انبوه اتفاق مي افتد. او به شوخي مي گويد” بيشتر شبيه به يک مجلس ميگساري بزرگ است”  هر طيف صدف جديد به وسيله اين فرآيند لقاح خارجي تشکيل شده  و سپس به سمت جريانهاي اقيانوسي که بيش از صدها مايل آنطرف تر است منحرف مي شود. زماني که به مرحله اي رسيد که ما آن را “بچه صدف” مي ناميم آماده است که به طور دائم به جايي بچسد و اين گونه است که  در صدف بالغ با پوسته اي کاملا توسعه يافته رشد مي کند. در طول اين مسير، به بخشي از زنجيره غذايي تبديل مي شود و بنابراين صدها گونه دريايي ديگر را به اين ناحيه مي کشاند. آنها به نوبه خود صيادهاي دريايي بزرگتري را جذب مي کنند و اين روند  به همين ترتيب  ادامه مي يابد تا  زماني که يک اکوسيستم دريايي جديد ايجاد شود.

درآن روز صبح زماني که سوار بر قايق موتوري اطراف مزرعه گردش مي کردم متوجه تاثيرمثبت ديگري از حضور  منطقه کشت مرواريد بر محيط زيست دريايي منطقه شدم. به دلايل روشني اين مزارع به شدت محافظت مي شوند و حضور قابل مشاهده نگهبانان مسلح در دور نگه داشتن ديگر صيادان که انسانها هستند بسيار موثر است. اين شامل کساني مي شود که با خود ديتاميت و سيانيد حمل مي کنند.

روجليو پيشتر به من گفته بود که صخره مرجاني اي که آن روز صبح ديده بودم در کمتر از ده سال از زماني که مزرعه مرواريد تشکيل شده بود دوباره رشد کرده است. او گفت” هنوز کامل نيست اما در پنج سال آينده بار ديگر در اينجا صخره مرجاني خواهيم داشت. اما نمي‌توانيم محافظتمان را کنار بگذاريم زيرا از لحظه اي که ماهي ها برگردند ماهيگيران محلي دوباره سعي در استخراج از اين ناحيه خواهند کرد.”

اين گونه اعمال ماهيگيري ناپايدار اکنون به بلاي جوامعي تبديل شده اند که در آنها اين کار را به مقدار فراواني به صورت ناآگاهانه به خصوص در سراسر آسياي جنوب شرقي انجام مي دهند. به محض اينکه يک صخره مرجاني سيانور زده شود و درصد نسبتا کمي از ماهي هاي آکواريومي باقي مانده جمع آوري و برداشته شود، بقيه باقي مي مانند تا فاسد شوند يا بيش از پيش به وسيله بهره برداري اضافي اغلب به وسيله ديتاميت و سيانيد از بين بروند. نتيجه  اين است که صخره هاي مرجاني و زيستگاه هاي دريايي که حامي شان  به شمار مي روند  به معني واقعي کلمه دچار مرگ مي شوند و در نتيجه  هر گونه ماهي اي که باقي مانده باشد مهاجرت مي کند و اهالي  روستاهاي اطراف که  اساس معيشت شان  از طريق ماهيگيري  است بايد به شيوه ديگري گذران زندگي کنند و اين گونه است  يک چرخه بدبختي  و فقر  پديد مي آيد.

ناگهان يک غرش برق آسا، آرامش خليج را برهم  مي زند، که يادآور  مي شود ماهيگيري ديناميت خارج از امتياز مزرعه مرواريد در حال انجام است. من در اينجا متوجه شده ام که دخالت قانون به شکل حفاظت پليس يا اعمال بسياري از قوانين امکان پذير نيست.

به همين دليل است که منافع خصوصي مشخصي بايد وارد کار شوند. يکي از اقدامات بسيار  موثر برنامه اي آموزشي است که هدف آن جوامع ساحلي اطراف است. کارکنان مزارع مرواريد به طور مرتب اطراف روستاها تور برگزار مي کنند، در مدارس سخنراني مي کنند و سعي مي کنند بر سياست‌مداران محلي چيره شوند. آنها حتي در ميان کودکان لباس‌هايي را توزيع مي کنند که به شکل کارتون، اثرات منفي بهره برداري غلط روزانه نسل هاي پيشين و والدينشان را از محيط زيست دريايي توضيح مي دهند.

برنسل شرح مي دهد “ما اين برنامه ها را با تکيه بر اين دانش که اثر فوري ممکن است کوچک باشد انجام مي دهيم. تغيير ديدگاه هاي افراد ممکن است زمانبر باشد و ما  علاوه برآن نياز داريم که در توسعه منابع جايگزين درآمد براي آنها ياريگر باشيم. از يک جهت مي توانيم اجتماعات محلي را تشويق به کشاورزي  و توليد جلبک دريايي کنيم. اما درباره  گونه هاي مختلف کشاورزي از جمله کشت مرواريد،بايد به اين نکته اشاره کرد که پرداختن به  آنها زمان بر است و مردم اغلب آنقدرها صبور نيستند.” برنسل و همکارش در گروه جولمور، مانوئل کوجوانگو اولين افرادي هستند که منافع مسلم شان را در  اين باره و در بسياري برنامه هاي حفاظت دريايي ديگر اذعان مي  کنند. آنها يکي از بزرگترين شرکت هاي کشت مرواريد در جهان را تنها در طي بيش از سي سال کار سخت و خطرناک  و ضمن  مواجهه  با موانع بسيار و  طبيعت غيرقابل پيش بيني، طوفان هاي توان فرسا و همين طور بازار جهاني اغلب  نامنسجم ايجاد کردند. برنسل اين  موضوع را به طور خلاصه مي گويد “سلامت مزارع مرواريد دنيا شاخصي مستقيم از سلامت سياره ما است. صدفهاي مرواريد به آبهاي تميز و مواد مغذي نياز دارند که تنها يک اکوسيستم دريايي سالم مي تواند تامين کنننده اينها باشد. اگر ما اين را از دست بدهيم ممکن است تمام آن را از دست بدهيم.”

من در آن روز غروب در حالي که در ننويم دراز کشيده بودم و به باد و امواج دريا گوش مي دادم به غواصي آن روز صبح فکر مي کردم، خصوصا لحظه اي که دو عقاب زيبا در بالاي سر ما پرسه مي زدند و  به نظر به حضور ما توجهي نداشتند. آنها در شرق ظاهر شدند با اين خيال که در آرامش مزرعه مرواريد هيچ آسيبي به آنها نمي رسد. با خودم فکر کردم اگر تنها افراد بيشتري مي توانستند لحظه اي مانند اين را ببينند و تجربه کنند  امکان دارد دفعه ديگر قبل از خوردن سوپ بال کوسه يا سفارش دادن راس ناپلئوني- که يک گونه در حال انقراض است اما با اين حال هنوز در بسياري از رستورانهاي چيني محبوب است و من آن روز صبح ديدم -تجديد نظر کنند. دنيا ممکن است حتي افراد بيشتري مانند جکوس برنلک و تيم اش را کشف کند و آن کار خوبي خواهد بود.

چند خانه ييلاقي، يک رستوران جمعي و بار، يک ساحل شن بلند با سکوي فرود هليکوپتر  در يک سمت و يک سگ باهوش زيبا به اسم اسپياگو. اينجا جزيره گل است، جزيره  آرامي در  راس شمالي پالاوان در فيليپين.

 دسترسي به  جزيره با استفاده از پروازهاي تجاري از  مانيل  يا به وسيله هليکوپتر امکان دارد  است، اين مکان فاقد اينترنت، شبکه سي ان ان و گري پاپکورن است. در اين جزيره  هنوز مي توان براي مدتي در ساحل خالي از سکنه اي نشست و منتظر چرخيدن دوباره دنيا شد. غواصي، اسنورکلينگ، قايقراني در دريا و تور بسيار جالب مزرعه مرواريد مجاور وجود دارد. اگر خوش شانس باشيد ممکن است حتي مالک جزيره رنگي يعني جکوس برانلک را  نيز ملاقات کنيد، او کسي است که زمان بسياري را صرف جزيره کرده است. به هليکوپتر قرمز محبوبش که در سکوي فرود پارک شده است نگاه کنيد.

اگر همه اينها شکست خورد  چون شخصي مستاصل، معتاد به ارتباطات هستيد، سيستم تلفن همراه به نظر مي رسد که کار کند. اگر مشکل ديگري نبود اين به شما اجازه مي دهد که به افراد در دفتر بگوييد که براي مدت طولاني انتظار بازگشت شما را نداشته باشند.لذت ببريد!

نمایش بیشتر

مجله طلا جواهر

تنها مجله تخصصی بین المللی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران با موضوعات هنری، علمی، خبری ، آموزشی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا