مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیسبک زندگیکسب و کار

چگونه انگشتر پلاتین انتخاب کنیم؟

برخي اوقات پلاتين پادشاه فلزات ناميده مي‌شود. اين فلز به دليل برخورداري از ويژگي‌هايي نظير دوام، درجه خلوص بالا و كمياب بودن بسيار مورد توجه است. با اين حال بايد در نظر داشت كه كيفيت فلز و مهارت به كار رفته در ساخت جواهرات پلاتين يكسان نيست.

مطلب زير در تشخيص كيفيت انگشترهاي پلاتين به شما كمك مي‌كند.

گام اول:

اطلاعاتي در خصوص درجه خلوص پلاتين به كار رفته در انگشتر كسب كنيد.

پلاتين نيز مانند ديگر فلزات گران‌بها براي رسيدن به سختي مورد نياز براي ساخت جواهرات بايد با ديگر فلزات تركيب شود و به صورت آلياژ درآيد. ارزش انگشتر پلاتين 95 درصد بسيار بيشتر از انگشتري متشكل از 80 درصد پلاتين و 20درصد فلزات ديگر است.

گام دوم:

نشان عيار حك شده در قسمت داخلي انگشتر را بررسي كنيد.

طبق قوانين بين‌المللي، تمامي حلقه‌هاي پلاتين مي‌بايستي داراي نشان بر روي قسمت داخلي باشند. به اين ترتيب در صورتي‌كه داخل آن نشان عيار “Irid Plat” يا “90 Plat/Ir” وجود داشته باشد اين انگشتر از 90درصد پلاتين خالص تشكيل شده است و به طبع قيمت آن نيز بايد كمتر از پلاتين خالص 95درصد باشد. نشان عيار “Plat” يا “95 Plat” حاكي از آن است كه انگشتر از پلاتين خالص تهيه شده و داراي قيمت بالاست.

گام سوم:

از جواهرفروش سؤالاتي در خصوص آلياژ به‌كار رفته در حلقه‌ي پلاتين بپرسيد.

به‌خاطر داشته باشيد آنچه كه به‌عنوان پلاتين خالص (پلاتين 95درصد) خريداري مي‌كنيد آلياژي از “كبالت Cobalt‌” يا “روتينيوم Ruthenium” است در صورتي‌كه پلاتين با يكي از اين دو تركيب شود، آلياژ به دست آمده بسيار محكم‌تر، با دوام‌تر و داراي درخشش آينه‌گون خواهد بود كه در برابر سايش بر اثر استفاده روزمره مقاوم است.

اغلب انگشترهاي پلاتين 95درصد با فلزات ارزان‌تر نظير “ايريديوم Iridium” تركيب مي‌شوند كه استحكام آن‌ها كمتر است و با استفاده‌ي روزانه، طي سال‌ها مات و خراشيده مي‌شوند.

گام چهارم:

به دنبال سازنده‌ي زبردست باشيد.

از آنجايي‌كه درجه ذوب پلاتين بسيار بالا و در حدود 3/1768 درجه سانتيگراد (نقطه‌ي ذوب طلا  18/1064 درجه سانتيگراد) مي‌باشد، كار با پلاتين بسيار دشوار است. به همين دليل سازندگان زبردست در اين زمينه بسيار اندك هستند. با وجود آن‌كه بسياري از توليدكنندگان انبوه جواهرات پلاتين به منظور كاهش هزينه‌ها ترجيح مي‌دهند از استعداد هنري چيني‌ها استفاده كنند اما حقيقت آن است كه زبده‌ترين استادكاران در اروپا يا امريكا آموزش ديده‌اند.

گام پنجم:

كيفيت حكاكي، مليله‌كاري، نصب سنگ فرشي “Pave” و ديگر جزييات ساخت را به دقت مورد بررسي قرار دهيد.

امروزه انگشترهاي پلاتين در مدل‌هاي بسيار متنوع مطابق با سليقه‌ي افراد مختلف وجود دارند. از جمله ويژگي‌هاي انگشترهاي مرغوب، وجود حكاكي يا برش‌هاي عميق بر روي آن‌هاست. برخي توليدكنندگان به منظور كاهش هزينه‌ها به جاي حكاكي، برخي نقوش را در قالب ريخته‌گري تعبيه مي‌كنند، اين نوع حكاكي‌ها به مرور زمان بر اثر سايش از بين مي‌روند و درخشش خود را از دست مي‌دهند. بنابراين همواره به دنبال نقوش حكاكي شده‌ي عميق، ظريف و كار دست باشيد زيرا براي چندين نسل دوام مي‌آورند. مليله‌كاري نوعي تكنيك ساخت و يادگاري از دوران “آرت‌دكو” است. باز هم بسياري از توليدكنندگان براي كاهش هزينه‌ها، طرح مليله‌كاري را بر روي قالب پياده مي‌كنند در نتيجه قطعه‌كار فاقد ظرافت و زيبايي مي‌شود. مليله‌كاري اصل كه ريشه در دوران آرت‌دكو دارد به وسيله‌ي لحيم‌كاري سيم‌هاي به هم تابيده شده در قالب طرح‌هاي زيبا ايجاد مي‌شود. به منظور حصول اطمينان از اين‌كه مليله‌كاري‌ها كار دست هستند مي‌بايستي آن‌ها را به دقت مورد بررسي قرار داد. روش نصب دور ديواره “Bezel” كه بر روي لبه‌هاي آن سنگ‌هاي ريزتر به روش سنگ فرش “Pave” نصب شده‌اند، يكي از پرطرفدارترين روش‌ها به‌شمار مي‌آيد. با اين كار به سنگي كه در مركز كار قرار گرفته است جلوه‌ي بيشتري بخشيده مي‌شود و بزرگ‌تر به نظر مي‌رسد. ساخت انگشتر به اين روش مستلزم مهارت و تجربه‌ي بسيار بالايي است. پايه‌ي نصب مناسب، درخشش بيشتر الماس‌ها را تضمين مي‌كند.

گام ششم:

انگشترهاي سفارشي را ميراثي منحصر به فرد تلقي كنيد.

سفارش مدل‌هاي مورد نظر براي افرادي كه به دنبال بيان اصالت فردي خود هستند و قصد دارند از خود ميراثي بر جاي گذارند، بهترين كار است. اغلب جواهرفروشي‌هاي بزرگ تمايلي به فروش چنين مدل‌هايي ندارند و در صورتي‌كه از بين مدل‌هاي محدود آن‌ها، قطعه‌اي را نپسنديد، شما بيش از حد درگير تخيلات هستيد! سفارش قطعه‌كار مورد نظر، امكان همفكري با طراح به صورت مستقيم و دستيابي به مدل دلخواه را برايتان فراهم مي‌كند. آگهي‌هاي اينترنتي با عنوان «خودتان انگشتر مورد علاقه‌تان را طراحي كنيد»، ترفندهاي تبليغاتي هستند كه فاصله‌ي زيادي با مهارت به كار رفته در ساخت انگشترهاي سفارشي دارند. براي اين كار با يك جواهرفروش زبده و با معلومات مشورت كنيد.

گام هفتم:

انگشتر شما بايد با نحوه‌ي زندگيتان هماهنگي داشته باشد.

در صورتي‌كه تجمل و شكوه بيش از هر چيز ديگر برايتان اهميت دارد به دنبال انگشترهاي باشكوه، گران‌قيمت و مزين به سنگي بزرگ در مركز قطعه كار باشيد اما چنانچه صعود به كليمانجارو جزء اولويت‌هايتان است، انگشترهاي ظريف، مزين به حكاكي‌هاي زيبا را انتخاب كنيد زيرا داراي كارايي و دوام بيشتري هستند. موضوع حائز اهميت آن است كه يك انگشتر مي‌بايستي مطابق با نيازهاي زندگي روزمره‌تان باشد. ممكن است برخي خانم‌ها با حلقه‌اي پلاتين مزين به گل‌هاي ظريف احساس راحتي كنند در حالي‌كه بعضي ديگر انگشترهاي كلاسيك مزين به مليله‌كاري و يك سنگ در مركز را ترجيح دهند، به هر حال، از آنجايي‌كه قرار است مدت‌ طولاني از اين انگشتر استفاده كنيد از خريد مدل‌هاي خيلي مدرن يا بر اساس مد روز خودداري ورزيد زيرا پس از دو يا چند سال قديمي و كهنه به نظر خواهند رسيد.

گام هشتم:

مدلي را انتخاب كنيد كه با دست شما بيشترين هماهنگي را داشته باشد.

حال پس از آن‌كه با در نظر گرفتن شرايط و نحوه‌ي زندگي از برخي مدل‌ها صرف‌نظر كرديد، موضوع حائز اهميت بعدي، هماهنگي انگشتر با دست شماست. اول آن‌كه، اندازه‌ي انگشتر بايد با دست شما مطابقت داشته باشد. در صورتي‌كه داراي دست‌هاي درشت و زاويه‌دار هستيد هرگز از مدل‌هاي ظريف استفاده نكنيد زيرا در دستتان محو مي‌شوند، به جاي آن انگشترهايي با ضخامت و برجستگي بيشتر يا تركيبي از چند انگشتر را انتخاب كنيد. چنانچه لاغر اندام هستيد، مدل‌هاي ظريف و پرنقش و نگار را برگزينيد. سعي كنيد كه زياد تحت تاثير اندازه‌ي سنگ جواهر نصب شده در مركز انگشتر قرار نگيريد. مهم نيست كه انگشتر دوست شما مزين به سنگ جواهر سه قيراطي است در صورتي‌كه چنين انگشتري داراي سبك خاصي نباشد، الماس آن ناخالصي‌هاي زياد و قابل رؤيت داشته و پايه‌ي نصب آن از جنس طلا سفيد يا پلاتين بي‌كيفيت باشد، نبايد آرزوي داشتن آن را داشته باشيد. هنگام خريد، به اصولي نظير كيفيت در ساخت، طراحي، آلياژ پلاتين و سنگ‌هاي گران‌بها توجه كنيد.

به منظور حصول اطمينان، مدل‌هاي زيادي را امتحان كنيد. برخي افراد تا پيش از آن‌كه انگشتري را به‌دست كنند اطمينان دارند كه فقط سبكي خاص را مي‌خواهند اما پس از به دست كردن، تغيير عقيده مي‌دهند. اگر انگشتر در دست دختر عموي شما زيباست دليلي ندارد كه براي شما هم مناسب باشد.

گام نهم:

از جواهرساز خود بخواهيد كه ابتدا مدل مومي يا نقره‌ي انگشتر را به شما نشان دهد.

در صورتي‌كه قرار است انگشتر به صورت سفارشي براي شما ساخته شود، پيش از تحويل كار، از جواهرساز درخواست كنيد كه مدل مومي را براي حصول اطمينان از تناسب مدل انگشتر و دستتان در اختيار شما قرار دهد.

امروزه در برخي جواهرفروشي‌هاي معتبر، از برنامه‌هاي كامپيوتري طراحي نظير «كد CAD‌» به منظور ساخت مدل‌هاي سه بعدي استفاده مي‌شود. پس از آن‌ جواهرساز بر اساس اين طرح مدل مومي آن را مي‌سازد و با مهارت و دقت بسيار زياد اقدام به برطرف كردن نقايص و تصحيح زوايا مي‌كند. هنگام سفارش، از جواهرساز در خصوص اين قبيل خدمات، به منظور جلوگيري از هرگونه نارضايتي پس از ساخت سؤالاتي بپرسيد. تعداد محدودي از جواهرسازان اقدام به ساخت مدل‌هايي از جنس نقره‌ي استرلينگ و سنگ‌هاي كيوبيك زيركونيا، پيش از ساخت انگشتر پلاتين به منظور حصول اطمينان از برآوردن انتظارات مشتري مي‌كنند.

نكته

اطلاعات بيشتري در خصوص انتخاب انگشترهاي پلاتين كسب كنيد.

انواع مختلفي از انگشترهاي پلاتين را امتحان كنيد.

به خاطر داشته باشيد كه هنگام خريد انگشتر پلاتين 95درصد، تنها درخشش بيشتــر، نشانه‌ي آلياژ با كيفيت‌تر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا