مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


برندهاطراحی و ساخت

Stenzhorns Belle flower jewels

Message in a jewel

پیام یک جواهر: 

جواهـرات “گلاستنـژورنبـل”

جواهرات “بل” Belle با کمترین لمس، زیبایی و شکنندگی طبیعت را که با کمک کمی از یک پری که در گل زنگوله‌ای گرفته شده است، به ما یادآوری می‌کنند.

بل از جدیدترین مجموعه جواهرات “استنژورن” Stenzhorn است و همانطور که از این خانه آلمانی انتظار می‌رفت، بل داستانی را در مورد فلزات گرانبها و سنگ‌های قیمتی تعریف می‌کند. گل زنگوله‌ای شش طرح مختلف دارد و زیبایی ظریف این جوانه کوچک اما قوی، یادآور ضعف طبیعت و وظیفه ما برای محافظت از آن است.

در حالی که انواع زیادی از این گل وحشی بی سر و صدا در سراسر کره زمین شکوفا می‌شوند، این Campanella Ipomoeia Aquatica است که مرکز این مجموعه است. این گل خوراکی از یک گلبرگ سفید تشکیل شده است که به سمت مرکز صورتی یا زرد می‌شود. شکل زنگوله‌ای مانند با دقت در حلقه‌ها، گردنبندها و گوشواره‌ها در طلای سفید استفاده شده و با الماس و یا یاقوت کبود صورتی یا الماس زرد بیشتر ست می‌شود و در حالی که شکل گل به راحتی قابل تشخیص است، این جواهرات همچنین در مورد افسانه‌های قومی ‌و اجدادی این شکوفه خاص به ما می‌گویند.

طرح اولیه گواش پر از جزئیات است و پری کوچکی را نشان می‌دهد که در زیر گلبرگ پنهان شده است و همچنین اشکال چرخشی موجود در گالری یادآور اولین نوشته‌های تزئین شده از یک داستان افسانه‌ای به سبک ‌قدیمی‌ است.

افسانه‌ها می‌گویند که این گیاه کوچک و ریز اما قوی مسئولیتی جز نجات طبیعت ندارد. در گذر زمان، زمین باغ بهشتی بود، غنی از شکوفه‌های معطر دلربا. با این حال، مانند بسیاری از اسطوره‌های خلقت، مادر طبیعت از نابودگری انسان خشمگین شد، بنابراین تصمیم گرفت تمام گل‌های گرانبها خود را از زمین بگیرد و آنها را در باغ مخفی خود نگه دارد، جایی که آنها با عشق توسط پری‌ها نگهداری می‌شدند. یکی از این نگهبانان بال‌دار کنجکاو بود و تصمیم گرفت فرار کند و دنیا را خودش ببیند. در حالی که از کمبود زیبایی در زمین ناراحت بود، در اولین روز بهار، پری عصیان‌گر بازگشت و گل زنگوله‌ای را در بالای کوه کاشت. پری، زیبایی ساده گل زنگوله‌ای را نسبت به شکوفه‌های پر زرق و برق یا رنگارنگ ترجیح داد زیرا فکر می‌کرد این زیباترین گلی است که تاکنون دیده است. خلوص نیت پری این قدرت را داشت که این امید را در انسان زنده کند که می‌توان یک بار دیگر جهان را به مکانی زیبا تبدیل کرد.

این داستان، که امروزه با نگرانی‌های ما در مورد محیط زیست بسیار مرتبط است، توسط جواهر بل به دلیل جزئیات زیاد و طراحی خردمندانه وارد زندگی ما شده است. استنژورن به لطف تلفیق خلاقیت و تکنیک قادر است این داستان‌های پیچیده را در طلا و فلزات گرانبها پیاده کند.

در ضعیف‌ترین حالت ممکن،لطافت و ظرافت مجموعه بل ضعف طبیعت و نقش ما در محافظت از آن و همچنین نمادین بودن این گل افسانه‌ای را به ما یادآوری می‌کند.

بنیانگذار برند “کلاس استنژون” Klaus Stenzhorn توضیح می‌دهد: «برای بازآفرینی شکل دقیق این گل، ما یک مدل خمیری شکل درست کردیم تا سازندگان مدل بتوانند گل را کاملاً از نو بسازند. ما این کار را در گذشته برای جواهراتی با شکل گل همانند گل داودی و خشخاش انجام داده‌ایم که این کار برای از بین بردن ناصافی ظرافت گل بسیار مهم است».

تنظیمات سنگ نیز نقش خود را ایفا می‌کند و باگت‌های الماس به کانال‌های طلایی ظریف تبدیل می‌شوند که از رگه‌های ریز گلبرگ تقلید می‌کند که قطرات الماسی شکل آب را به گیاه منتقل می‌کنند. اما فقط رسیدن به رئالیسم در شکل کافی نیست. این رنگ‌ها در زندگی، واقعی هستند و رنگ سفید به آرامی ‌در رنگ‌های یاقوت کبود صورتی یا الماس زرد محو می‌شود و همچنین بسیار طبیعی به نظر می‌رسد که طراحی حتی الممکن سبک و ظریف باشد تا استفاده روزمره آن راحت باشد. همه اینها به لطف تسلط دقیق استنژون در تکنیک‌های عالی او در ست کردن است که طی دهه‌ها در کارگاه‌هایشان انجام شده است. اما چیزهای بیشتری وجود دارد، پری‌ها از افسانه نیز در جواهرات وجود دارند.

این دو حلقه با یاقوت کبود صورتی یا الماس زرد به شکل ساقه به دور انگشت می‌پیچیند و با داشتن الماس تاج‌دار شده و با نشستن بر روی ساقه، گلبرگ‌های مخفی پری بال‌دار طلایی را محافظت می‌کند. تعمق در حلقه یا گوشواره گل میخک و گالری که از گلبرگ‌ها پشتیبانی می‌کند با اشکالی چرخشی تزئین شده که یادآور پیچک‌هایی از اولین نوشته‌های مهیج یک داستان افسانه‌ای به سبک قدیمی‌ است.

باگت‌های نازک الماس باکانال‌های طلای ظریف ست می‌شوند که تقلیدی از رگه‌های ریز گلبرگ است که قطرات آب الماس گونه را به گیاه منتقل می‌کنند، و منجر به رنگ آمیزی شکوفه به رنگ یاقوت کبود صورتی در این حلقه می‌شود که توسط جواهرساز آلمانی استنژورن انجام شده است.

عجیب‌تر از آن گردنبند گل زنگوله‌ای الماس است. فقط با کشیدن یکی از زنجیرهای مجموعه الماس به آرامی‌ که طول گردنبند را تنظیم می‌کند، یک پری طلایی از مخفیگاه خود در داخل گل بیرون می‌آید. درست مثل داستان‌های افسانه‌ای، این پری خجالتی نیز در یک کاسه زندگی می‌کند.

دومین گردنبند روی یک زنجیره باریک طلای سفید که دارای الماس قرار دارد و با یاقوت کبود صورتی و انگشتر و گوشواره‌های الماس ست شده است اما بزرگ‌ترین و چشم‌گیرترین قطعه این مجموعه، گردنبند چند رشته‌ای است که یک گل زنگوله‌ای با الماس زرد در مرکز آن قرار دارد. اما با وجود تعداد سنگ‌های قیمتی و اندازه نگین‌ها، آنها لطافت و ظرافت گل را حفظ می‌کنند. 

«من می‌خواستم روی گل کاسه‌ای در هر جواهر تمرکز کنم و به همین دلیل است که بقیه عناصر کاملاً ساده هستند». 

آقای استنژورن توضیح می‌دهد: «گردنبندها روی زنجیر هستند و بسیاری از جزئیات کوچک پنهان شده‌اند».

اگر مثل من باشید، ممکن است در نگاه اول عاشق جواهرات بل بشوید، کشف الهام و اسرار پنهانشان، آنها را دوست داشتنی‌تر می‌کند. استنژورن به لطف تلفیق خلاقیت و تکنیک قادر است این داستان‌های پیچیده را در طلا و فلزات گرانبها پیاده کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا