مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


اخباررویدادهاکسب و کار

سهم درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰

محمود علیزاده از پیشنهاد برخی برای رشد ۳۵ تا ۴۰ درصدی درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش گروه نشریات طلا و جواهر ایران به نقل از  اقتصادآنلاین به نقل از  فارس، محمود علیزاده، معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی  در مورد پیش بینی میزان افزایش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اظهارداشت: هنوز ارقام و پیشنهادات در این رابطه جمع بندی و نهایی نشده است. برخی معتقدند که برای سال بعد درآمدهای مالیاتی ۳۵ تا ۴۰ درصد رشد داشته باشد که این تحقق این میزان افزایش سخت است.

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این سوال که میزان رشد مطرح شده بر مبنای تورم بوده و طبیعی است، گفت: در مالیات مستقیم تورم کمترین اثر را روی سود دارد. چراکه به همان میزان که هزینه تولید بالا می‌رود بهای تمام شده نیز افزایش می یابد. در مجموع تورم روی درآمد مشمول مالیات اثر کاهنده دارد و نقطه سر به سر سود و زیان را بالا می برد.

این مقام مسئول تاکید کرد:‌ بیشترین و بهترین اثر تورم روی افزایش درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده است چرا که مبنای آن فروش بوده و هرچه قیمت بالاتر برود قطعاً درآمدهای مشمول مالیات نیز افزایش می یابد و می توان بر مبنای تورم مالیات وصول کرد. البته این مسئله هم آثار اقتصادی خود را دارد.

رقم مصوب درآمدهای مالیاتی در بودجه سال 99 حدود 180 هزار میلیارد تومان است که در شش ماهه امسال بیش از 85 هزار میلیارد تومان وصول شده و به نسبت مصوب نیم سال اول 94 درصد تحقق دارد.

منبع : اقتصاد آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا