مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیسبک زندگیطراحی و ساخت

امتیست

در قديم تصور ميشد که اين کاني قدرت هاي مافوق طبيعي بسيار دارد و از آن به عنوان سنگ خوش شانسي، وفاداري و پايداري و نيز به عنوان ضد طلسم استفاده ميشد.

کريستال هاي اين سنگ بر روي بستر بلورها و يا سنگ هاي ديگر تشکيل ميشود و چون بلورهاي هرمي شکل به رشد مطلوب نميرسند اکثراً به صورت بلورهاي نوک تيز و پر رنگ ديده ميشوند (اين بلورها به راحتي از روي بستر بلورهاي ميزبان کنده ميشوند).

نام آمتيست از زبان يوناني مشتق شده و به معنايشادابي و هوشيارياست چون تصور ميشد دستبند و يا گردنبندي از آمتيست موجب هوشياري و سرزندگي خواهد شد.

 بعضي بلورهاي آمتيست در مقابل نور خورشيد قسمتي از رنگ خود را از دست ميدهند و براي بازگرداندن رنگ اوليه ميتوان از تابش اشعه ايکس استفاده نمود. با حرارت دادن در حد 470 الي750 درجه سانتيگراد رنگ بلور به زرد روشن، قرمز، قهوهاي، سبز و يا بيرنگي تبديل ميشود.

آمتيست، گران بهاترين نوع در گروه کوارتز به شمار ميرود.

مشخصات آمتيست:

آمتيست (Amethyst) از گروه کوارتز

رنگ: بنفش

رنگ خط سائيدگي: سفيد

سختي مو: 7

وزن مخصوص: 65/2_63/2

کليواژ: ندارد

فرم شکستگي: صدفي، بسيار شکننده

سيستم کريستالي: هگزاگونال (تري گونال) بسيار شکننده

ترکيب شيميايي: SiO2

شفافيت: شفاف

ميزان ضريب شکست نور: 53/1_554/1

شکست دوگانه: 900/0

پراکندگي نور: 513/0

پديده چند رنگي: بسيار ضعيف، بنفش، خاکستري مايل به بنفش

پديده فلورسانس: ندارد

آمتيست داراي پديدة دو رنگي (Dichroism) ضعيف است و رنگ هاي حاصله معمولا بنفش و قرمز مايل به ارغواني است. در بعضي نمونه ها با رنگ تيره‌تر پديدة دو رنگي قوي تر و مشخصتر ديده ميشود.

نمونه هاي بنفش تيره تا ارغواني آمتيست در تجارت از ارزش بالايي برخوردار هستند به طور معمول در آمتيست نواحي رنگي مختلفي ديده ميشود و رنگ در اين نوع کوارتز به دليل ترکيبي از وجود ناخالصي هاي آهندار به مراتب بيشتر از نوع سيترين و انواع ديگر کوارتزها ميباشد و همانند گارنت، هميشه در بازار سنگ هاي نيمه گران بها يافت ميشود. به علت شکننده بودن و ترد بودن بلور آمتيست بايستي هنگام استفاده از لحيم در موقع نصب آن بر روي پايه دقت لازم به کار برده شود.

آمترين (Ametrine)

نوعي مخلوط از آمتيست و سيترين است که هر دو هم در طبيعت و هم به صورت سنتز فراوان يافت ميشوند. بلورهاي آمتيست بر روي بستر سنگ ها به صورت ژئود (Geodes، به معني بلوردان) و يا در لا به لاي مواد رسوبي يافت ميشود. مکان‌هاي مهم يافت بلور آمتيست در برزيل، اروگوئه و جمهوري مالاگاسي قرار دارد. بلورهاي آمتيست تراش داده و به صورت نگين يا مهره استفاده ميشود. انواع کم ارزشتر با بلورهاي ريز به صورت نامنظم و يا به اشکال فانتزي تراش داده شده و به صورت اشياء مختلف مورد استفاده قرار ميگيرد. بسياري از کاني ها و سنگ هاي گران بها ممکن است رنگ هايي مشابه با رنگ و زمينه هاي گوناگون رنگين آمتيست داشته باشند. به طور مثال تورمالين، کونزيت، ياقوت کبود طبيعي و مصنوعي، اسپينل، بعضي از انواع گارنت، زيرکن، آپاتيت، فلوريت و حتي شيشه هاي رنگين هم ممکن است با آمتيست اشتباه شوند.

آمتيستکوارتز

(Amethyst Quartz)

مشخصات:

رنگ: بنفشبانوارهايسفيد

رنگ خط سفيد سائيدگي: سفيد

سختي مو: 7

وزن مخصوص: 65/2

کبيواژ: نداره

فرم شکستگي: صدفي شکل شکننده

سيستم کريستالي: هگزاگونال (تريگونال)، فشرده

ترکيب شيميايي:SiO2

شفافيت: نيمه شفاف

ميزان ضريب شکست نور: 55/1_54/1

شکست دوگانه: 009/0 پراکندگي نور: 013/0

پديده چند رنگي: ندارد

طيف جذبي نوري: قابل استفاده نمي‌باشد.

پديده فلورسانس: ندارد

elahyeh-115-116-talajavaher-magazine

آمتيست کوارتز نوع فشردهاي از آمتيست است و همراه با آن استخراج ميشود ولي فاقد بلورهاي درشت است. آمتيست کوارتز به صورت لايه لايه و به طور متناوب از آمتيست و کوارتز شيري رنگ تشکيل شده است و از آن براي ساخت اشياء هنري و مهره هاي تسبيح استفاده ميشود. رنگ آمتيست تلفيقي است از ناخالصي هاي آهن و تشعشع طبيعي که مرکز رنگ را در کريستال توليد ميکند. نگين‌هاي با کيفيت بسيار خوب را به عنوانآفريقايي،زامبيائي،سوپرو يا “AA” عرضه ميکنند. در اين نگينها پرده رنگ از متوسط تا متوسط تيره است (اگر بيش از حد تيره باشد به ميزان زيادي از برليانس آن کاسته ميشود) به دليل داشتن ويژگي پلئوکروئيسم نگين هاي بزرگ آن تلألؤ به رنگ قرمزبنفش نشان ميدهند.

در نگين هاي درجه يک ناخالصي ها با چشم غير مسلح قابل رؤيت نميباشند. نوعي از آمتيست کوارتز که در آن مايعات اوليه ماگما به صورت حباب هاي پر شده از مايع ديده ميشود به نام Anhydro- Amethyst خوانده ميشود. ممکن است با کاني فلوريت که به همين شکل ظاهري است اشتباه شود.

اين کاني در گذشته در برزيل، جمهوري مالاگاسي، نامبيا، ايالات متحده و آلمان و فرانسه يافت ميشد.

نمایش بیشتر

مجله طلا و جواهر

تنها مجله تخصصی بین المللی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران با موضوعات هنری، علمی، خبری ، آموزشی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا