مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیبرندهاطراحی و ساختکسب و کار

تاریخچه و خلاصه ای از لعل آلماندین

لعل آلماندین، که با نام آلماندیت نیز شناخته می شود، به گروه گسترده ای از سنگ های جواهر لعل تعلق دارد. آلماندین یکی از رایج ترین انواع لعل است، اما متاسفانه سنگهایی با کیفیت سنگ جواهر در دهه ی گذشته در بازارهای بین المللی سنگهای جواهر بسیار کمیاب شده اند. با این حال، قیمت هر قیراط آلماندین ثابت و موقر باقی مانده است، درست مانند پیروپ، یکی دیگر از انواع لعل قرمز که بسیار شناخته شده است. اگر چه مقادیر زیادی آلماندین از سراسر جهان به دست می آید، تنها درصد کمی از کیفیت جواهر برخوردارند.

بیشتر مواد به دلیل عدم وجود شفافیت و وضوح مورد نظر جواهرساز به عنوان ساینده یا سندبلاست در بخش صنعتی استفاده می شوند.

کلمه ی «لعل» از لغت لاتین « granatus» به دست آمده که به معنای دانه است، زیرا بسیاری از رسوبات لعل به شکل دانه های کوچک بلورهای قرمز در سنگ میزبان خود ظاهر می شوند. آلماندین در گستره ی رنگی قرمز ها، از جمله قرمز مایل به قهوه ای، قرمز مایل به نارنجی و قرمز مایل به بنفش قابل مشاهده می باشد. دلیل این تفاوت رنگ نادر بودن میزان خلوص می باشد، و به همین دلیل لعل های مخلوط، به طور معمول رگه هایی از پیروپ یا اسپسارتیت دارد. آلماندین به دلیل سختی مناسب(۷.۵ در سنجه ی موس) و زیبایی حاصل از شاخصه ی انکسار سنگی محبوب برای جواهرات به شمار می رود. نام آلماندین از لغت« alabandicus» برگرفته شده است که خود نام سنگی در شهری کوچک در آلابندا ، واقع در کاریا، دومین استان کوچک آسیای میانه می باشد.

تشخیص لعل آلماندین

لعل آلماندین به سختی از روی ظاهر از دیگر انواع لعل ها و همچنین دیگر سنگ های قرمز قابل تشخیص است. لعل آلماندین به طور معمول رنگ تیره تری نسبت به دیگر سنگهای قرمز دارد، اما گونه های با کیفیت رنگی مشابه به یاقوت دارند. یک آهنربای نئودیمیم قوی در تمیز لعل از سنگهای جواهر دیگر کارآمد خواهد بود. اندازه گیری قابلیت مغناطیسی سنگ با استفاده از شاخص انکساری آن در تشخیص گونه ها و ارقام خاص لعل مورد استفاده واقع می شود و همچنین درصد ترکیب در لعل های مختلف هیبریدی را تعیین می نماید.

خاستگاه و مابع سنگ جواهر لعل آلماندین

سنگ های جواهر لعل آلماندین از منابع و خاستگاه های بسیاری از جمله برزیل، هند، ماداگاسکار، سریلانکا و ایالات متحده یافت می شود. ذخایر کوچکتری در اتریش و جمهوری چک نیز وجود دارند. سنگ جواهر ستاره ای لعل آلماندین در هند و ایالات متحده یافت می شود. آیداهو منبع بسیار بزرگ برای سنگهای لعل ستاره ای به شمار می رود. آلماندین در سریلانکا با نام یاقوت سیلان شناخته می شود.

تشخیص سنگ جواهر لعل آلماندین

رنگ لعل آلماندین

رنگ لعل آلماندین از قرمز خالص، نارنجی مایل به قرمز و تا حدودی قرمز مایل به بنفش تا تیره، قرمز مایل به قهوه ای متفاوت است. رنگ منحصر به فرد قرمز پررنگ آلماندین نتیجه ی مستقیم حضور آهن است. لعل آلماندین با رنگهای خالص و پررنگ قرمز، محبوب ترین و ارزشمندترین انواع سنگ های آلماندین هستند.

درخشندگی و وضوح لعل آلماندین

لعل آلماندین درخشندگی شیشه ای دارد. لعل آلماندین با کیفیت سنگ جواهر تراشفاف است، اما با توجه به برش، برخی سنگها از شفاف تا مات متفاوت خواهند بود. بیشتر لعل های آلماندین مات بوده و کیفیت جواهر ندارند. این گونه ها معمولا برای اهداف صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

برش و شکل لعل آلماندین

لعل آلماندین اغلب به صورت کوژ و با وجوه برجسته برش می خورد و به این گونه ها یاقوت آتشی می گویند. یاقوت آتشی یک اصطلاح قدیمی برای توصیف هر نوع سنگ جواهر قرمز رنگ کوژتراش است. بلورهای بزرگ لعل آلمانید به مقدار فراوان یافت می شوند، اما به دلیل تیرگی تنها جواهرات کوچک تا متوسط تراش می خورند. این سنگ ها به صورت کم عمق تراش می خورند تا امکان عبور نور از آن وجود داشته باشد. برخی از سنگ های لعل پس از برش کوژ، به شکل ستاره ای ظاهر می شوند؛ به این ترتیب به آنها لعل ستاره ای گفته می شود. لعل های آلمانید در اشکال و برش های متنوعی از جمله گرد، بیضی، گلابی شکل، قلبی و یا برش تریلیون یا کوژتراش یافت می شوند.

elahyeh-115-116-talajavaher-magazine

پردازش لعل آلماندین

درست مثل بیشتر لعل ها، لعل آلماندین نیز به پردازش یا افزایش ارزش نیاز ندارد.
گونه های لعل آلماندین و سنگ های جواهر مشابه
لعل یکی از مهمترین گروه های سنگ جواهر امروزی به شمار می رود. همه ی سنگ های جواهر لعل ساختار بلوری مشابهی داشته و تا حد زیادی ترکیبات شیمیایی مشابهی دارند. در گوهر شناسی شش گونه ی اولیه ی لعل وجود دارد که شامل لعل آلماندیت، لعل پیروپ، لعل اسپسارتیت، لعل گروسولاریت، لعل یوارویت و لعل آندرادیت می باشد. آلماندیت یکی از گونه های لعل قرمز است. همچنین یک گونه ی لعل هیبریدی با ترکیب مخلوط وجود دارد. گونه های اصلی لعل از مشهورترین گونه های لعل هستند و گونه های هیبریدی با وجود محبوبیت کمتر فراوانی بسیاری دارند.
مشهورترین گونه های لعل و نام های تجاری
لعل ستاره ای، پیروپ، رودولیت، اسپسارتیت، لعل گروسولاریت، لعل ساوریت، لعل دمانتوید، لعل تغییررنگ دهنده، لعل مالایا در میان مشهورترین گونه های لعل قرار دارند.
سنگ جواهرهای گوهر و نام های تجاری کمتر شناخته شده
هیدروگروسولار، لعل آندرادیت، لعل مالی، لعل ملانیت، توپازولیت، لعل حفره ای یوارویت، لعل هسونیت، لعل لوسو و لعل اومبالیت در زمره ی گونه های کمتر شناخته شده ی لعل ها قرار دارند.

خواص درمانی بلورهای متغیر، افسانه ای و متافیزیکال سنگ جواهر لعل آلمانید

سنگ های جواهر قرمز رنگ کوژتراش از دیرباز به عنوان جواهرات دوستی شناخته می شدند. مردم قدیم بر این عقیده بودند که وقتی مرد عاقلی خواب لعل های آلمانید را می بیند، به زودی پاسخی برای تمام رازهای جهان کشف خواهد نمود. لعل سنگ تولد متولدین ماه ژانویه است. همچنین نشانگر آکواریس در زودیاک است. افرادی که لعل می پوشند از همه ی قدرت های نجومی بهره می برند. در قرون وسطی مردم بر این باور بودند که کهکشان در سنگ های جواهر بازتاب می شود. لعل به سیاره های مارس، عطارد و پلوتو تعلق دارد. حرکت ستاره ها بسیاری از اعتقادات قدیم را تشکیل می داد و صنعت جواهرسازی ابزار تجاری دیگری برای برخی از سنگ های جواهر و به خصوص لعل ها به شمار می رود.

خواص درمانی سنگ های جواهر همچنان مورد بحث های جدی است، اما برای قرن ها توسط درمانگران و داروسازان مورد استفاده قرار گرفته اند. این سنگ ها حقیقتا خواص درمانی داشته و در تسکین درد و درمان بیماری موثر هستند. بهترین روش پوشیدن سنگ ها در تماس با پوست و به خصوص قسمت های بیمار بدن است. لعل در درمان آرتروز، واریس و کمردرد تاثیرگذار می باشد.
توصیه: خواص و نیروهای درمانی کریستال دگرگون و متافیزیکال نباید به عنوان نسخه پذیرفته شوند. فرهنگ سنگ جواهر متافیزیکال، تشریفاتی و سنتی از منابع مختلفی جمع آوری می شوند. این اطلاعات جایگزین نسخه ی پزشک نخواهد بود. در صورت بروز مشکلات پزشکی به متخصص مراجعه نمایید. این مطالب در هیچ شرایطی تضمین کننده ی هیچگونه ادعا در درمان و نیروهای سنگ تولد نمی باشد.

سنگ جواهر لعل آلماندیت و ایده های طراحی جواهر

لعل آلماندیت در انواع جواهرات کاربرد داشته و برای هر طراحی مناسب هستند. آنها سختی، زیبایی و دوام خوبی دارند که به این ترتیب به گزینه ی اول کاربرد در حلقه ها، دستبند، سنجاق و مهره تبدیل می شوند. لعل ها اغلب قیمت مناسبی دارند بنابراین تنها گونه های کمیاب آن گران قیمت هستند. در میان سنگ های قرمز و جواهرات سنگی قرمز رنگ، لعل های آلماندیت و پیرپ مشهورترین گونه های به کار رفته در جواهرات امروزی هستند.
نکته: سنگ های جواهر باید بر حسب اندازه خریداری شوند و نه وزن قیراط. سنگ های رنگی به نسبت اندازه به وزن متفاوت هستند. برخی از سنگ ها بر اساس وزن بزرگتر و برخی دیگر کوچکتر از الماس هستند.

نگهداری و شستشوی سنگ جواهر لعل آلماندیت

سنگ جواهر لعل به وسیله ی آب گرم و صابون ملایم شسته شده و با دستمال نرم یا برس نرم پاک می شوند. پس از پاک کردن، باید به خوبی در آب گرم یا دمای اتاق شسته شوند تا آثار باقیمانده ی صابون نیز از بین رود. لعل ها نباید در معرض گرمای شدید قرار گیرند، زیرا تغییر دمای شدید باعث شکستگی آنها خواهد شد.
بیشتر سنگ ها به جز لعل دمانتوید بدون نیاز به شوینده های قوی شسته می شوند، اما در هر صورت مستلزم رعایت احتیاط هستند. سنگ های لعل باید با بخار تمیز شده و آنها را از قرارگیری در معرض مواد شیمیایی همچون هیدروفلوریک اسید دور بدارید زیرا سبب آسیب دیدگی ها جدی در سنگ خواهد شد.

نمایش بیشتر

مجله طلا و جواهر

تنها مجله تخصصی بین المللی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران با موضوعات هنری، علمی، خبری ، آموزشی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا