مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


اخبارصنف طلا و جواهرکسب و کار

گفتگوی نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در اتاق اصناف

در حالیکه فعالیت سامانه جامع تجارت برای انجام اصلاحات برای سه ماه متوقف شده بود؛ آغاز به کار آن بدون انجام اصلاحیه، اعتراض صنف طلا را به همراه داشت به‌طوری‌که بازارهای طلا در هفته گذشته نیمه‌تعطیل و گاهی تعطیل بود.

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه بازار تهران در ۱۰ روز اخیر نیمه‌تعطیل بوده است، اظهار داشت: به دلیل شرایط سامانه جامع تجارت در سطح بازار فعالیت اقتصادی نبوده است؛ البته با نامه‌ای که اخیراً وزارت صمت ابلاغ کرد اصلاحاتی انجام شد.

البته این سامانه در آینده نیز به بازنگری‌هایی نیاز دارد؛ اما باتوجه‌ به این اصلاحات اعلام کردیم همکاران به بازگشایی واحدهای صنفی اقدام کنند و فعالیت اقتصادی را از سر بگیرند.

بذرافشان با بیان اینکه اتحادیه طلا و جواهر پیگیر اصلاحات سامانه جامع تجارت خواهد بود؛ خاطرنشان ساخت: نظر صنف این بود که ثبت سرمایه انجام نشود و فقط معاملات ثبت شود در نامه ابلاغی گفته شده که فعالان بازار طلا می‌توانند بخشی از سرمایه خود را که فعال ندارند اعلام نکنند؛ اما فعالان بازار تأکید دارند که تمام سرمایه‌شان به‌طورکلی ثبت نشود.

با توجه ‌به اصلاحاتی که صورت‌گرفته است باید همکاران نسبت به بازگشایی واحدهای صنفی اقدام کنند و اجازه دهند اتحادیه‌ها در کمال آرامش بازنگری‌های دیگر اقدام کنند.

با توجه به شرایطی که در سال جدید بود واحدهای تولیدی شاید ۱۰ درصد نیز تولید نداشتند. شرایط بحرانی که در صنعت طلا حاکم است باعث شده واحدهای تولیدی که شرایط اقتصادی مساعدی ندارند در پرداخت اجاره و معیشت دچار مشکل شوند.

اگر این شرایط ادامه‌دار باشد ممکن است ضربه سنگین به تولیدی‌های طلای کشور وارد کند و معیشت و اقتصاد کارگران را دچار مشکل کند.

آن‌طور که شنیده‌ها حکایت دارد فعالان بازار طلا به دلیل شرایط رکود در حراج‌ها شرکت نمی‌کنند و بیشتر طلا توسط خود بانک مرکزی خریداری می‌شود.

در گذشته زمانی که تقاضا از عرضه پایین‌تر بود بانک مرکزی برای ذخیره خود اقدام به خرید شمش طلا می‌کرد این روزها با توجه به کاهش خریدار سهم بانک در حراجی افزایش‌ یافته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا