مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیطراحی و ساختکسب و کار

تفاوت های طلای سفید و پلاتین

پلاتین
یکی از اصلی‌ترین مشخصات فلز گران‌بهای پلاتین سنگین و قابل انعطاف بودن آن است. فلز پلاتین یکی از گران‌ترین فلزاتی است که در جواهرسازی از آن استفاده می‌شود. از لحاظ قیمتی حلقه‌های ازدواجی که با طلا ساخته می‌شوند، پایین‌تر از حلقه‌هایی هستند که با پلاتین ساخته می‌شوند. فلز پلاتین، لکه‌دار نمی‌شود و در برابر ضربه نیز مقاوم است.
طلای سفید
فلز پلاتین از طلای سفید گران‌تر است، همان‌طور که در مقاله تفاوت طلای سفید و طلای زرد چیست؟ بیان کردیم، برای ایجاد طلای سفید، طلای زرد را با سایر فلزات آلیاژ می‌کنیم و سپس از آبکاری رودیم برای پوشش بیشتر طلای سفید استفاده می‌شود.
تفاوت طلای سفید و پلاتین


در این قسمت می‌خواهیم تفاوت بین دو این فلز گران‌بها (طلای سفید و پلاتین)، را از جهات مختلف ارزیابی کنیم:
1) از لحاظ ترکیبات و ساختار فلز:
معمولاً از طلای سفید 18 عیار (در ایران) و طلای سفید 14 عیار (در خارج از ایران)، برای ساخت طلا و جواهرات استفاده می‌شود. وقتی‌که طلا با آلیاژهای دیگر مخلوط می‌شود، محصولی قوی‌تر از طلای خالص ایجاد می‌شود (همچنین معروف به 24 عیار). برای مثال، یک حلقه الماس طلای خالص 24 عیار کاملاً نرم خواهد بود به همین دلیل است که به‌ندرت از این عیار طلا در جواهرات استفاده می‌شود.
بنابراین، دلیل اینکه طلا با آلیاژهای دیگر مخلوط می‌شود، افزایش سختی آن و افزودن رنگ سفید برای طلای سفید است.

برعکس طلای سفید، پلاتین به طور طبیعی از لحاظ وزنی سنگین‌تر بوده و فلز قوی‌تری می‌باشد؛ بنابراین شخصی که این قطعه جواهر را پوشیده است باید بین انتخاب یک قطعه پلاتین سنگین‌تر یا یک قطعه طلای سفید سبک‌تر یکی را انتخاب کند.
ازآنجاکه فلز پلاتین، متراکم‌ترین فلز گران‌بهایی است که می‌توانید خریداری کنید، باید ببینید آیا این سنگینی به‌دلخواه شما است یا خیر.
2) نحوه نگهداری
بسیاری از افراد به‌اشتباه معتقدند که طلای سفید و پلاتین عملکرد یکسانی را ارائه می‌دهند زیرا در هنگام خرید به نظر می‌رسد مشابه هستند. اما این یک تصور غلط رایج است.
در فرایند تولید طلای سفید، فلزات سفیدی مانند پالادیوم، نیکل و نقره با طلای زرد 24 عیار مخلوط می‌شوند. پس از آلیاژ نمودن طلای سفید، آن را آبکاری می‌کنند تا ظاهری درخشان‌تر و سفیدتر ایجاد شود. به همین دلیل، یک قطعه طلای سفید در هنگام خرید تقریباً مشابه پلاتین است. برای کسب اطلاعات بیشتر در باره اینکه آلیاژ چیست به مقاله طلا و آلیاژ طلا چیست و رنگ‌های طلا کدام است؟ مراجعه کنید.

از طرف دیگر، پلاتین یکی از خالص‌ترین و درعین‌حال گران‌ترین فلزات گران‌بها است که می‌توانید برای جواهرات خریداری کنید، زیرا معمولاً 90-95٪ پلاتین خالص است. پلاتین با گذشت زمان، مانند طلای سفید شروع به زرد شدن نمی‌کند، اما درخشش ظاهری خود را از دست می‌دهد.
برخی از افراد این ظاهر را ترجیح می‌دهند زیرا حلقه و انگشتر ازدواج و نامزدی الماس را براق‌تر نشان می‌دهد.
3) طول عمر و ماندگاری
پلاتین به‌عنوان بادوام‌ترین فلز جواهرات نام‌گذاری شده است. سطوح طلا و پلاتین متفاوت پوشیده می‌شوند. وقتی هر دو ماده به هر سطحی بمالند، روکش طلای سفید در واقع تقریباً دو برابر سریع‌تر از پلاتین از بین می‌رود.
به‌عنوان یک فلز گران‌بها، پلاتین به علت سختی آن باعث می‌شود که سنگ‌های قیمتی برای مدت طولانی‌تری در جای خود ثابت بمانند.
یک قطعه جواهر ساخته شده از پلاتین و می‌تواند مادام‌العمر باقی بماند. اگر یک قطعه جواهر پلاتین از بین رفته باشد، می‌توان آن را بدون زحمت دوباره اصلاح یا تغییر اندازه داد و دوباره جلوه جدیدی پیدا کرد.
4) توانایی ضد حساسیت
جدای مسئله مالی، هنگامی‌که تصمیم می‌گیرید مابین طلای سفید و پلاتین، یکی را خریداری کنید، ممکن است احتمال وجود واکنش آلرژیک یا تحریک پوستی را در نظر بگیرید. فلزات ضد آلرژی با به‌حداقل‌رساندن عناصر بالقوه تحریک‌کننده، احتمال واکنش آلرژیک را کاهش می‌دهند. پلاتین 90-95٪ خالص است و می‌توان گفت تنها فلز ضد آلرژی واقعی است که می‌توانید برای جواهرات خریداری کنید. اگر پوست شما حساس است، بعضی از فلزات موجود در اختلاط طلای سفید ممکن است به‌راحتی آن را تحریک کند. اگر به طلا حساسیت دارید، می‌توانید با خیال راحت حلقه پلاتین خریداری کنید.

5) قیمت
از لحاظ قیاس هزینه طلای سفید و پلاتین، پلاتین به طور قابل‌توجهی قیمت بالاتری نسبت به طلای سفید دارد. از نظر تاریخی، پلاتین همیشه گران‌تر از طلای سفید است زیرا استخراج آن بسیار کمتر است و 30 برابر کمیاب‌تر از طلا می‌باشد. به عبارت دقیق‌تر، سالانه 80 تن پلاتین در مقایسه با 2700 تن طلا استخراج می‌شود.
پلاتین همچنین از طلا سنگین‌تر و خالص‌تر است. اگر یک انگشتر از پلاتین ساخته شود وزن بیشتری نسبت همان انگشتر با طلا خواهد داشت؛ بنابراین، همان حلقه پلاتین، گران‌تر از انگشتر طلا فروخته می‌شود، زیرا وزن و خلوص معمولاً قیمت فلزات گران‌بها را تعیین می‌کند. علاوه بر این کار با فلز پلاتین زمان بیشتری می‌برد و به مهارت بیشتری نیاز دارد. همچنین نقطه ذوب پلاتین دو برابر طلا بوده و باعث می‌شود تا پلاتین نیاز به آماده‌سازی بیشتری در مراحل تولید داشته باشد.
باتوجه‌به عواملی که ذکر شد علت تفاوت قیمت بین طلای سفید و پلاتین مشخص می‌شود. برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید، باید مزایا و معایب هر یک را با هم قیاس کنید و البته قیمت آنها نیز یکی از اصلی‌ترین معیارهای ما در انتخاب بین طلا و پلاتین می‌باشد.
آیا پلاتین از طلای سفید بهتر است؟


پاسخ این سؤال خیر است. پلاتین برتر از طلا نیست، درست است که گران‌تر است اما تقریباً شبیه طلای سفید است. باتوجه‌به اینکه طلای 18 عیار برای استفاده روزانه به‌اندازه کافی دوام دارد، لازم به استفاده جواهرات از جنس پلاتین نیست. ازآنجایی‌که پلاتین با سرعت بیشتری خراشیده می‌شود، به مراقبت بیشتری نیاز دارد. طلای سفید ظاهری کلاسیک دارد و یک ترکیب فلزی خیره‌کننده دارد.
در کل می‌توان گفت مابین طلای سفید و پلاتین خرید طلای سفید منطقی‌تر از خرید پلاتین است و طلای سفید گزینه‌ای خارق‌العاده برای جواهرات ظریف مانند حلقه‌های نامزدی می‌باشد. به‌خصوص اگر در زمان خرید حلقه نامزدی برای شما هزینه هم مهم باشد.
در ایران آقایان به‌جای استفاده از طلا، به‌خاطر ملاحظات مذهبی، از انگشتر پلاتین استفاده می‌کنند و بانوان اکثر مواقع از طلا به‌عنوان زیورآلات خود استفاده می‌کنند مگر در موارد خاص که به طلا حساسیت داشته باشند و یا مسئله مادی برایشان اهمیت نداشته باشد.
هنگام خرید حلقه نامزدی از طلا و جواهرسازی زر، ما به شما اطمینان می‌دهیم که با ارائه خدمات پس از فروش همچون ارائه خدمات تعمیر و بازسازی جواهرات مانند سفت کردن شاخه‌های گشاد، تغییر اندازه و تمیزکردن، به شما کمک می‌کنیم تا جواهرات خود را در بهترین وضعیت محافظت کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا