مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


صنف طلا و جواهرطراحی و ساختکسب و کار

طراحان جواهرات کمیاب و نیمه قیمتی سنگاپور

Rare semi-precious gemstones Singaporean jewellery

designers love: Bixbite, garnet, coral and more

  • عاشق: بیکس بایت (Bixbite)، لعل، مرجان و موارد دیگر

درخشش الماس چنان مارا کورکرده است که کاملاً ازدیدن این گوهرهای کم ارزش چشم پوشی کرده ایم.

نه اینکه بخواهیم پشت سر مرده بد بگویم، اما مریلین مونرو (Marilyn Monroe) کاملا دروغگو بود وقتی که گفت»الماس‌ها بهترین دوستِ دخترها هستند «. اصلا اینطور نیست، یاقوت، زمرد و یا یاقوت کبود – سه جواهر دیگری هستند که به طور سنتی به عنوان «سنگ‌های قیمتی» شناخته شده اند. این طبقه بندی ظریف، که تمام سنگ‌های قیمتی را طبقه بندی می‌کند شامل چهار گروه بزرگ از مجموعه ی درجه 2 سنگ‌های قیمتی نیمه کمیاب بودند، اکنون در تجارت جواهرات منسوخ در نظر گرفته شده است.

طراحان امروزی درک بهتری از امکانات هنری پیش رو دارند درست زمانی که خودشان را به چهار نوع سنگ قیمتی محدود نمی‌کنند و مصرف کنندگان به تدریج به آنها جذب می‌کنند. خوشحالی اصلی مجموعه داران این است که، برخی از این سنگ‌های قیمتی حتی کمیاب هستند و از این رو گران تر و ارزش سرمایه گذاری بیشتری نسبت به الماس، یاقوت، زمرد یا یاقوت کبود دارند. پنج جواهرساز محلی اماده هستند که از گوهرهای مورد علاقه و کمتر شناخته شده خود برای ما بگویند.

Bixbite، جواهردست نیافتنی

این سنگ اولین بار دردوران تحصیلم توجه مرا جلب کرد که استاد کلاس گوهرشناسی ام از آن به عنوان یکی از نادرترین گوهرهای جهان یاد کرد. این ماده فقط در یوتا، ایالات متحده، در معدن Violet Claims یافت می‌شود که این معدن در سال 2001 فعالیت خود را متوقف کرده است. 20 سال جستجوکردم تا سرانجام توانستم این جواهر را ببینم. درزمان جستجو، از دیدن افرادی متعجب شدم که 30 سال در این تجارت مشغول به کار بودند و در مورد بیکس بایت می‌دانستند، اما هرگز آنها را با چشم خود ندیده بودند. این امر باعث شدعزمم را برای پیدا کردن یکی از آنها جزم کنم.

وقتی با صاحب معدن آشنا شدم سرانجام تلاشهایم نتیجه داد. وقتی آن را برای اولین بار دیدم، شیفته رنگ آن شدم – بیکس بایت می‌تواند به قرمزی یاقوت قرمز باشد.

البته، توجه کنید که فقط یک کریستال بیکس بایت از استخراج 150،000 الماس بدست می‌آید چیزی که آنرا خاص تر میکند. « – مایکل کُه، بنیانگذار و طراح، کاراتل

نکته راب (Robb): بیکس بایت نوعی یاقوت کبود است – همان خانواده معدنی که زمرد به آن تعلق دارد. آنها رنگ قرمز خود را از ناخالصی‌های منگنز موجود دریاقوت کبود به دست می‌آورند که در غیر این صورت بی رنگ خواهند بود. به همین دلیل، بیکس بایت‌ها اغلب به عنوان زمرد قرمز به بازار عرضه می‌شوند.

لعل، گوهر آفتاب پرست

یکی از جالبترین سنگ‌های قیمتی که در سالهای اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است، لعل پیچیده و جذاب است،لعل مالایا طیف کاملی از سایه‌های نارنجی از صورتی مایل به قرمز و مایل به زرد را نمایش می‌دهد. برخی می‌گویند که به نظر می‌رسد مانند یاقوت کبود Padparadscha است، با این حال، این فقط بخشی ازارزش یاقوت کبود است. که در طیف گسترده ای از انواع، رنگ‌ها و ویژگی‌های خیره کننده وجود دارد. نمونه دیگری از رنگ خیره کننده ای که می‌توان در خانواده لعل یافت، تساوریت (tsavorite) است. این می‌تواند سبز جنگلی یاچمنی شاداب باشد، و رنگ‌های خوب اغلب با زمرد اشتباه گرفته می‌شوند. در حقیقت، تساوریت (Tsavorite) سنگی بسیار نادرتر از زمرد است که فقط در شرق آفریقا یافت می‌شود و بندرت اندازه ی آن بیش از دو قیراط است. اگرچه قیمت‌های تساوریت(tsavorite) به طور مداوم در حال افزایش است، اما در کنار یک زمرد با کیفیت برابر، قیمت آن هنوز مقرون به صرفه است. « – مادی باربر، بنیانگذار، Madly Gems

نکته راب: ایا دو سنگ به قیمت یک سنگ می‌خواهید؟ «لعل بارنگ متغیر» هنگامی‌که در منابع مختلف نور مشاهده می‌شود، تغییر رنگ می‌دهد. معمولاً در زیر نور روز سبز و در نور ماه قرمز است. این تغییر رنگ شبیه همان چیزی است که در الکساندریت، سنگ قیمتی بسیار گران تر وجود دارد.

مرجان، زیبایی سرخ

در دوران تجارتم افزایش استقبال و تقاضای سنگ‌های قیمتی را ارام ارام دیده ام. این روند شامل مرجان می‌شود که می‌تواند قرمز روشن باشد، اما به صورتی سرخ ملایم برسد. رنگ دوم زنانه است و با رز گلد طلایی کاملا ست می‌شود. که ترکیب جذاب و کاملاً جدیدی در بازار است.

مرجان صورتی ملایم اکثرا توناژ رنگ‌های پوست را تکمیل می‌کند. علاوه بر این، سنگی است که هنوز اکثر مجموعه داران انرا ندارند، بنابراین در حال حاضر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

با داشتن سایه‌های پاستلی(برای مثال:نقاش با مداد رنگی)که در حال حاضر در مد محبوب هستند، مرجان‌های صورتی بسیار متنوع شده اند و می‌توانند با انواع لباس‌های روز و اداری سِت شوند. در واقع این امر به خوبی در فلسفه ی طراحیهای من نقش دارد، تمرکز من بر این است که به مشتریانم کمک کنم تا بیشترین پوشش (مصرف) را از قطعات خود داشته باشند تا هزینه پوشش برایشان جذاب شود.

« – Sara Taseer، بنیانگذار و طراح، Sara Taseer Fine Jewellery

نکته راب: مرجان کاکوچون (جواهری که به صورت کوژ و گنبد مانند تراشیده شده باشد) موجود در انگشتر شما گاهی با هویج موجود در یخچال وجه مشترک دارند. هر دو رنگ واضح خود را از کاروتن، یک رنگدانه طبیعی دریافت می‌کنند. یعنی، مگر اینکه خودمرجان سفید باشد که به رنگ قرمز و صورتی دلخواه رنگ شده باشد. بنابراین شناسایی مرجان‌های رنگ شده با چشم غیر مسلح آسان نیست.

کوارتز ناقص، کاملاً ناقص

جواهری که ما در حال آزمایش آن بودیم کوارتزناقص است. و با درزهای سوزنی مانندش به راحتی قابل تشخیص است. این اجزا هرگز درتمام سنگ‌ها یکسان نیستند و باعث می‌شوند که هر نمونه بی نظیر باشد.

اگرچه ناسرگی‌ها (مواد خارجی پیراگیر شده در سنگ) به عنوان نقص نامطلوب در سنگ‌های دیگر در نظر گرفته می‌شوند، اما در کوارتزناقص آنها ارزشمند هستند. با توجه به جو اجتماعی کنونی برای شرکت در جشن بی نظیر بودن و دیدن زیبایی در نقص، کوارتزناقص کاملاً برازنده است.

در یک حلقه که به عنوان بخشی از مجموعه Voyager ام کار را روی آن شروع کرده ایم، از یک کوارتز ناقص طلایی بزرگ به عنوان پس زمینه یک الماس با برش تابشی بی عیب و نقص یک قیراطی استفاده کردیم. کوارتزناقص بافتی را به این قطعه اضافه میکند و زیبایی متضادی را در کیفیت بی عیب و نقص الماس ایجاد می‌کند. «

 – افضل عمرم، بنیانگذار و طراح، Jewellery Fine Jewellery

نکته راب: اجزای سوزنی مانند، یا روتیل، در کوارتزناقص عمدتا از دی اکسید تیتانیوم تشکیل شده است. رنگهای آن تحت تأثیر اکسید آهن است. هر چه میزان اکسید آهن بیشتر باشد، روتیل طلا یا مس بیشتری را نشان می‌دهد. روتیل سیاه نشانگر کمبود اکسید آهن است.

زیرکون،جواهر کم ارزش

بزرگترین تصور غلط در مورد زیرکون‌ها این است که آنها جواهر طبیعی نیستند. این به این دلیل است که مردم اغلب زیرکون را با زیرکونیا مکعبی اشتباه می‌گیرند. این دو گوهر بسیار متفاوت هستند. دومی‌معمولاً مصنوعی است و در شرایط کنترل شده در آزمایشگاه ایجاد می‌شود. به طور طبیعی، زیرکون‌ها در رنگ‌های مختلفی ارائه می‌شوند که محبوب ترین آنها آبی روشن برزیلی است. با این حال، اینها معمولاً برای افزایش رنگشان تحت عملیات حرارتی قرار گرفته اند.

من عاشق کار با زیرکن‌های گرم نشده هستم. اینها معمولاً به رنگ صورتی یا آبی فاستلی در می‌آیند. همچنین می‌توانند بنفش کمرنگ باشند، اما این موارد بسیار نادر هستند. هنگام خرید زیرکون، همیشه درخواست شناسنامه برای سنگ کنید تا مطمئن شوید که حرارت دیده نباشد. این جواهر از ضریب شکست بالایی برخوردار است، به این معنی که به اندازه الماس سوزاننده دارد. مقاومت در برابر عاشق یک زیرکون شدن وقتی که انرا در زندگی واقعی ببینید دشوار است، احتمالاً به همین دلیل است که زیرکون‌های ما از نظر عرضه بسیار محدود هستند و معمولاً هنگام نمایش سریع به فروش می‌روند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا