مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیطراحی و ساختکسب و کار

هنـــر زمـــان

صنعت‌گران قهرمان و دست‌سازه‌های نادر آنان

با حرکت به سمت آينده‌اي که تحت سلطه صنعتي‌سازي و فناوري است، کجا مي‌توان ساعت‌ساز 178 ساله‌اي مانند “پاتک فيليپ”، برندي که افتخارش طرح‌هاي‌ سنتي و قديمي ‌‌است را رها کرد؟

در حالي که اين برند به شدت ريشه در ميراث خود دارد همچنان متمرکز بر برتري هنري و فني خود در قرن 21 مي‌باشد. با توجه به تاريخ برجسته، کنترل کيفيت دقيق و نوآوري آن، هر کدام از ساعت‌هاي پاتک فيليپ بالاترين کيفيت را تضمين مي‌کنند و از نسلي به نسل بعد منتقل مي‌شوند.

در بين ساعت‌هاي موجود در پاتک فيليپ، دست سازه‌هاي کمياب آنها ديده مي‌شود که ساعاتي بسيار زيبا و تزئيني بوده که از تکنيک‌هاي دقيقي مانند مينا و حکاکي در آن استفاده شده است. زماني بود که همه آرزوي داشتن چنين اجناسي را داشتند. در سال‌هاي 1600 ميلادي، هنرمندان گنوا براي دست سازه‌هاي زيباي خود بسيار مشهور بودند. در عصر جديد، چنين مهارت‌هايي در معرض خطر فراموش شدن قرار دارند. پاتک فيليپ با ادامه ساخت چنين ساعت‌هايي از اين هنر حمايت کرده و تکنيک‌هايي که شايد براي هميشه از بين برود را زنده نگه داشته است. هر ساله اين برند مجموعه اي از 40 دست‌سازه کمياب معرفي مي‌کند که در هيچ مغازه يا کاتالوگي يافت نمي‌شود. اين مجموعه‌ها شامل ساعت روميزي، ساعت جيبي و ساعت مچي بوده و مهارت متخصصين اين صنعت را نشان مي‌دهند.

[/padding]

  ميناکاري

روش‌هاي مختلفي براي ميناکاري وجود دارد، کلوزين، پيلون و چمپلِو، البته همه آنها تزئيناتي زيبا و پيچيده ايجاد مي‌کنند. روش کلوزين در مجموعه‌هاي ساعت روميزي‌هاي گنبدي مخصوص تولد 50 سالگي سنگاپور ديده مي‌شود. مجموعه‌هاي M1665 “فرهنگ پراناکان”، M1677 “مجموعه فارکوار” و M1677 “گردشگاه سنگاپور” نمايانگر علائم تاريخي سنگاپور است که از سيم‌هايي طلايي در امتداد خطوط طراحي با لايه‌هاي لعاب شفاف، مات و کدر ساخته شده است. هر کدام از عناصر ميناکاري نيازمند تعداد زيادي ميله در دماي بالاي 930 درجه سلسيوس مي‌باشد.

  حکاکي

حکاکي مهارتي است که نياز به چشماني تيز و تند دارد. روش حکاکي روي سنگ نيازمند اين است که طراحي با استفاده از بورين (ابزاري فولادي و دستي) مستقيما روي مواد ايجاد شود و مواد پس زمينه با يک چاقو برداشته مي‌شوند. يکي از ساعت‌هايي که اين صنايعي را برجسته مي‌کند، کالاتراوا اسکلت با شماره 5180/1R-001 است که در آن سيم پيچي فوق‌العاده نازک داخلي 240 به صورت پيچيده‌اي حکاکي شده است.

elahyeh-115-116-talajavaher-magazine

  گيلوچينگ

گيلوچينگ تکنيک کار کردن با يک ماشين براي ايجاد الگوهايي در صفحه عقربه‌دار، حرکت و ساير بخش‌هاي ساعت مي‌باشد. شماره 7130 با نام ساعت زمان جهاني بانوان اين تکنيک را از طريق گيلوچينگ يک صفحه عقربه‌دار خاکستري مايل به آبي که زمينه صفحه نمايشگر 24 ساعتي را تشکيل مي‌دهد، نشان مي‌دهد. مدل جديد 2017 بيشتر با الماس و طلاي سفيد تزئين شده که نمايانگر بندي از پوست تمساح و درخشان و به رنگ آبي طاووسي است.

خاتم کاري

در خاتم کاري بايد هنرمند متخصصي باشد تا انواع مختلف چوب را در اشکال و اندازه‌هاي متفاوت سر هم کرده تا شکل و تصويري شکل دهد. محصول شماره P5077 با نام ببر سلطنتي کلاتراوا ساعتي شيک و زيبا است که گفته مي‌شود 50 ساعت کار سخت براي ايجاد صفحه ساعت به شکل صورت ببر صرف مي‌شود و از 120 قطعه روکش چوبي از 8 نوع چوب مختلف ساخته مي‌گردد.

چينش سنگ‌هاي قيمتي

اين تکنيک شامل صبر و حوصله باورنکردني است. ساعت‌هاي جواهر پاتک فيليپ، گواهي بر مهارت صنايع دست بوده و آخرين کار آنها‌هات جوالير کالاتراوا با شماره 900/4899 مي‌باشد. اين محصول يک ساعت زنانه است که از طلاي سفيد، صدف مرواريد، الماس سفيد و بي عيب و نقص وسلتون و ياقوت کبود ساخته شده است. در اين ساعت، سنگ‌هاي قيمتي با اندازه‌هاي مختلفو رنگ‌هاي مختلف سرخ در قسمت پايين صفحه ساعت به صورت تصادفي چيده شده و سايه ملايم طلاي سفيد و رديف‌هاي الماس و ياقوت کبود نيز ديده مي‌شود.

نمایش بیشتر

مجله طلا و جواهر

تنها مجله تخصصی بین المللی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران با موضوعات هنری، علمی، خبری ، آموزشی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا