مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


اخبار

سکه در کف ۲ ماهه

 نرخ سکه طلا در بازار روز گذشته از کانال ۴۰ میلیون تومانی خارج شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت این فلز گران‌بها از روز‌های ابتدایی فروردین ماه تاکنون بالای مرز ۴۰ میلیون تومانی معامله شده و اکنون از یک حمایت مهم عبور کرده است. همچنین بهای جهانی اونس طلا در بازه یک هفته گذشته حدود ۵ درصد افت داشته است. در این میان نرخ دلار آزاد نیز در هفته‌های اخیر کاهشی ثبت شده که در نتیجه این دو عامل ذکر شده نرخ سکه طلا طرح جدید در کف ۲ ماهه خود قرار گرفته است.

بازار ارز تهران به روند کاهشی خود ادامه می‌دهد. پس از چند روز تقلای دلار در نیمه دوم کانال ۵۷ هزار تومانی روز گذشته قیمت این ارز به نیمه نخست کانال مذکور رسید. به نظر می‌رسد نرخ ارز پس از یک استراحت کوتاه مدت درصدد ادامه دادن به روند کاهشی خود است. همزمان با این مساله بهای جهانی اونس طلا نیز در یک روند کاهشی قرار گرفته و در بازه یک هفته‌ای ۴.۷ درصد افت را تجربه کرده است. فرمول محاسبه ارزش ذاتی سکه طلا در بازار تهران برابر است با حاصل‌ضرب قیمت دلار آزاد در نرخ اونس طلا و ضریب تبدیل اونس به گرم سکه؛ در نتیجه با افت ۲ متغیر اصلی، قیمت سکه نیز روندی کاهشی را در پیش گرفته است.

قیمت این کالای سرمایه‌ای در روز‌های پایانی اسفند ماه سال گذشته بود که وارد کانال ۳۸ میلیون تومانی شد و برخلاف نرخ دلار در بازار روز‌های ابتدایی فروردین ماه روندی نسبتا با ثبات داشت. آخرین حضور نرخ سکه طلا طرح جدید در کانال ۳۸ میلیون تومانی حوالی ۱۱ فروردین ماه بود که پس از آن همزمان با تشدید ریسک‌های غیر اقتصادی، نرخ اونس و قیمت دلار نوسانات چشمگیری را تجربه کرد و در نتیجه قیمت سکه نیز از مقاومت ۴۰ میلیون تومانی عبور کرد. روند افزایشی این شاخص طلایی به گونه‌ای بود که در بازار روز ۱۶ فروردین سکه امامی حدود ۴۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت خورد.

اما همزمان با افت سطح ریسک‌های سیاسی و تغییر جهت انتظارات فعالان بازار طلا و ارز، روند کاهشی شاخص مذکور آغاز شد. در این زمان سطوح قیمتی کانال‌های ۴۰ و ۴۱ میلیون تومانی کریدور جدید نوسان سکه طرح امامی بود، اما در بازار روز گذشته حمایت ۴۰میلیون تومانی از دست رفت و هر قطعه سکه طلا طرح جدید با افت نرخ ۱۰۰ هزارتومانی نسبت به نرخ روز شنبه در رقم ۳۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رسید.

در این میان روز گذشته قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد نیز با افتی ۲۰۰ تومانی نسبت به نرخ روز شنبه در رقم ۵۷ هزار و ۳۵۰ تومان معامله شد. اما برخلاف دلار، یورو و پوند در بازار عصر روز گذشته با رشد نرخ یکسان ۵۰ تومانی به ترتیب در ارقام ۶۲ هزار و ۶۵۰ تومان و ۷۳ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شدند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا