مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


رویدادها

لحظات طلایی انجیل

آیا می دانستید که طلا بیش از 400 بار در کتاب مقدس ذکر شده است؟

طلا نقش برجسته ای در کتاب مقدس دارد و به دلیل قدرت، ارزش، خلوص و انعطاف پذیری آن مورد توجه قرار می گیرد. در ادامه نگاهی به چند نمونه از آن‌ها می‌اندازیم.

  • طلا و رویدادهای مهم

طلا در چندین روایت محوری کتاب مقدس انجیل حضوری برجسته دارد. به عنوان مثال، در داستان موسی، هنگامی که 10 فرمان را از خدا در بالای کوه سینا دریافت می کرد، اسرائیلی های سرکش در کوهپایه ها بتی از گوساله طلایی از گوشواره های طلای خود ساختند و شروع به پرستش آن کردند.

در EXODUS  هم‌چنین به استفاده از طلا در هنگام ساختن پرستشگاه اشاره می‌کند. خداوند به موسی نقشه‌ای برای ساخت فرستاد و اسرائیلی‌ها طبق آن پیش رفتند. طبق روایت، طلاها به صورت ورقه و تخت کوبیده شدند تا به عنوان عبا و تزیین برای کشیش اعظم استفاده شود.

نبرد اریحا اولین نبرد بنی اسرائیل در فتح کنعان بود. به گفته یوشع، دستیار و جانشین موسی، خداوند دستور داد که طلاهای به دست آمده از شهر اریحا در محراب استفاده شود.

سیصد سال بعد، سلیمان، پادشاه سرزمین های متحد اسرائیل و یهودا، معبد مقدسی با طلا ساخت که جایگزین پرستشگاه موقت موسی شد. چراغدان‌ها، ظروف، چنگال‌ها، کاسه‌ها، پارچ‌ها، طشت‌ها، جام‌ها و غیره معبد همگی از طلا ساخته شده بودند. ضریح داخلی و صندوق مقدس که لوحهای اصلی ده فرمان را در خود جای داده است نیز با طلا پوشانده شده بود. با قیمت امروز ، طلای معبد سلیمان احتمالا ۵۰ میلیارد دلار ارزش دارد.

  • طلا در تمثیل

در بسیاری از موارد، طلا همچنین به عنوان تمثیلی برای القای ایدئولوژی های مذهبی به پیروان خود استفاده می شود. برای مثال، در تمثیل کیسه‌های طلا، مردی دارایی خود را به سه خدمتگزار سپرد تا در زمانی که او حاضر نیست، آن را افزایش دهند. ارباب به دو خدمتگزاری که از سهم خود درآمد کسب می کردند، پاداش داد، اما از خادمی که هیچ کاری نکرد عصبانی شد. پند داستان این است که چگونه فرد باید از آنچه خدا به آنها سپرده است مراقبت کند و علایق، مهارت‌ها و استعدادهای خود را به‌جای اینکه همه آن‌ها را برای خود نگه دارد، به نفع دیگران هدایت کند.

  • از ازل تا ابد

اشاره‌ها به طلا در سراسر کتاب مقدس، از پیدایش و تا زمان مکاشفه وجود دارد. در کتاب پیدایش، که به خلقت اشاره دارد، طلا به وفور در دسترس آدم و حوا است. این کتاب اول عهد عتیق طلا را با نیکی مرتبط می‌داند زیرا مخلوق خداست.در مکاشفه از طلا برای ساختن شهر اورشلیم جدید استفاده شده است که در نهایت خدا با پیروانش زندگی خواهد کرد. قرنتیان اول، یکی از رساله‌های پولس رسول، نشان می‌دهد که خلوص طلا در برابر آتش مقاومت می‌کند.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا