مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیصنف طلا و جواهر

بازار طلا حال خوشی ندارد/ با وکیوم کردن سکه به روش فعلی مخالفیم

رییس اتحادیه صنف طلا، جواهر، نقره و سکه تبریز:
بازار طلا حال خوشی ندارد/ با وکیوم کردن سکه به روش فعلی مخالفیم
ایسنا/آذربایجان شرقی رییس اتحادیه صنف طلا، جواهر، نقره و سکه تبریز گفت: اتحادیه تبریز به هیچ عنوان با وکیوم کردن سکه با متدهای فعلی موافق نبوده و با توجه به این که متولی ضرب سکه در ایران بانک مرکزی است، باید به فکر روش‌هایی برای افزایش ایمنی باشد.

مهدی بهرمانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سکه از قدیم یکی از بهترین روش‌ها برای سرمایه گذاری بوده و از طرفی با توجه به این‌که سکه خاصیت نقد شوندگی بالایی داشته و محدودیت خاصی در خرید و فروش شامل آن نمی‌شود، مردم رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری در بازار سکه نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: سکه دارای ارزش ذاتی بوده که ارزش ذاتی آن را نرخ دلار و قیمت انس جهانی طلا تعیین می‌کند و در صورتی‌که قیمت معاملات سکه در بازار از این رقم بالاتر باشد، سکه حباب مثبت دارد .

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود، بانک مرکزی جهت وکیوم سکه تدابیر امنیتی در حد ایران چک و پاسپورت و …. اتخاذ کند تا امکان جعل وکیوم، غیرممکن شود و سکه ها را با درج سریال در بسته بندی، جهت فروش در بازار به واحدهای سکه فروشی دارای پروانه کسب از اتحادیه تحویل دهند.

بهرمانی در خصوص اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ورود سکه‌های تقلبی به بازار تبریز، توضیح داد: خوشبختانه علیرغم بزرگنمایی سایتها تعداد گزارشات تخلف به اتحادیه از بابت فیلم پخش شده به عدد پنج نرسیده و از همشهریان عزیز درخواست می‌شود که حتما سکه را از فروشندگان دارای پروانه کسب از اتحادیه خریداری کنند و از خرید های اینترنتی و یا خرید از دلالان سرپایی خودداری کنند.

وی افزود: این نوع تخلفات از ناحیه اصناف نیست؛ چراکه واحدهای صنفی و اعضای اتحادیه به منظور کسب سود اندک، اعتبار خود را قربانی نمی کنند چرا که در بازار اعتبار مسئله بسیار مهمی است.

وی اظهار کرد: وضعیت بازار طلا در شش ماه نخست سال با توجه به تعطیلات عیدنوروز و تعطیلات کرونا تا آخر اردیبهشت ماه و بعد آن ماه های محرم و صفر قابل تعریف نبوده و حال خوشی ندارد؛ از سوی دیگر نیز شرایط اقتصادی و گزینه آخر بودن خرید طلا در سبدخانواده ها شرایط داد و ستد در بازارطلا را تحت الشعاع قرارداده است.

بهرمانی با بیان این‌که طلافروشان به امید روزهای طلایی و جهت حفظ اعتبار گذشته خود به فعالیت ادامه می‌دهند، گفت: یکی از معضلات اصلی این صنف، فروش طلا در فضای مجازی و فروش طلای دست دوم است که فرصت مناسبی برای سودجویان ایجاد کرده است، متاسفانه کسانی که اقدام به این امر می‌کنند، هیچ مجوزی از اتحادیه طلا و اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی اخذ نکرده و حتی امکان فروش طلا با عیار غیراستاندارد و یا طلای سرقتی نیز در این کانال ها وجود دارد.

وی با تاکید بر این‌که مردم به این نوع کانال‌ها اعتماد نکنند و با مراجعه به واحدهای فروش طلا که دارای مجوز و پروانه کسب از اتحادیه هستند، اقدام به خرید کنند تا دچار ضرر و زیان نشوند، افزود: این نوع معاملات غیرمجاز بوده و از هیچ نهاد خاصی رصد نمی‌شود؛ بنابراین امکان رسیدگی به تخلفات وجود ندارد.

رییس اتحادیه صنف طلا، جواهر، نقره و سکه تبریز اظهار امیدواری کرد: امیدواریم با تدابیر اقتصادی و تصمیم گیری صحیح، تصویب قوانین کارشناسی و رفع موانع تولید و صادرات در دولت جدید شاهد رشد و شکوفائی در اقتصاد کشورمان باشیم و از پتانسیل های موجود در صنعت طلا و جواهر و نقره در جهت ارز آوری و اشتغال زائی به نحو احسن استفاده کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا