مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیرویدادهافناوری روز

بیت کوین پس از دو سال قیمت ۱۴ هزار دلار را تجربه کرد

قیمت بیت کوین اخیرا از ۱۴ هزار دلار فراتر رفت که برای اولین بار از ژانویه ۲۰۱۸ شاهد چنین موضوعی بودیم، البته هم اکنون ارزش این ارز دیجیتال کاهش پیدا کرده است.

قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر تغییرات زیادی را تجربه کرده، با این حال در سه مرحله شاهد افزایش قیمت زیادی بوده‌ایم. در ژوئن ۲۰۱۱ قیمت این ارز دیجیتال به ۳۰ دلار رسید، در ژانویه ۲۰۱۴ قیمت ۱۱۰۰ دلار را تجربه کرد و در دسامبر ۲۰۱۷ نیز قیمت آن نزدیک به ۲۰ هزار دلار شد. با وجود چنین افزایش قیمتی، پس از مدتی شاهد کاهش شدید ارزش آن بودیم.

پس از دستیابی به بالاترین قیمت در دسامبر ۲۰۱۷، ارزش آن در اواخر ۲۰۱۸ به ۳۲۰۰ دلار رسید و دوباره در اواسط ۲۰۱۹ شاهد قیمت ۱۳۸۰۰ دلاری آن بودیم که البته در اوایل ۲۰۲۰ قیمت آن به ۴۰۰۰ دلار کاهش پیدا کرد و حالا دوباره به بالای ۱۴ هزار دلار رسیده است. بسیاری از طرفداران بیت‌ کوین به دنبال رسیدن قیمت آن به ۲۰ هزار دلار هستند، اما در حال حاضر نمی‌توان درباره چنین موضوعی اطمینان داشت.

علت افزایش قیمت اولیه این ارز دیجیتال در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، امید برای تبدیل شدن به جریان اصلی شبکه پرداخت جهانی بود که به دلیل مشکلاتی مانند کارمزد بالا و تاخیر در تراکنش‌ها به چنین هدفی دست پیدا نکرد. برای رفع این موارد پیشنهاداتی برای گسترش چشمگیر ظرفیت شبکه آن ارائه شد که طرفداران سنتی با آن‌ها مخالفت کردند.

سومین رونق بیت کوین در سال ۲۰۱۷ مربوط به عرضه اولیه رمزارزهای جدید (ICO) می‌شود. افرادی که خواهان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال جدید مبتنی بر بلاکچین بودند، اغلب یک بیت کوین می‌خریدند و آن را با توکن جدید مبادله می‌کردند که همین فرایند قیمت بیت کوین را افزایش داد. با این حال پس از مدتی بسیاری از این توکن‌ها ارزش خود را از دست دادند که کاهش ارزش بیت کوین در سال ۲۰۱۸ را در پی داشت.

در حال حاضر دلیل افزایش قیمت اخیر این ارز دیجیتال مشخص نیست، با این حال خدمات مالی غیرمتمرکز که گزینه‌های مبتنی بر بلاکچین را به جای سرویس‌های سنتی بانکی در اختیار افراد قرار می‌دهند می‌تواند یکی از دلایل آن باشد. در حالی که این سرویس‌ها مبتنی بر بیت کوین نیستند، اما افزایش علاقه به سایر ارزهای دیجیتال افزایش قیمت بیت کوین را نیز در پی داشته است.

در این میان بیت کوین موفق به جذب سرمایه‌گذارانی شده که می‌خواهند دارایی جدیدی داشته باشند. در این میان شرکت «Square» در ماه گذشته میلادی از خرید ۵۰ میلیون دلار بیت کوین خبر داد که ۱ درصد از دارایی آن را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر قیمت بیت کوین نزدیک به ۱۳۷۰۰ دلار است.

منبع : دیجیاتو

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا