مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


اخباررویدادهاکسب و کار

در 7 ماهی که گذشت بیشترین سود در کدام بازار بود؟

در هفت ماهی که از سال ۹۹ گذشت همچنان بورس بیشترین رشد را نسبت به دیگر بازارها داشته است، وضعیت بازارهای طلا، دلار و سکه چگونه است؟
در هفت ماهی که از سال ۹۹ گذشت همچنان بورس بیشترین رشد را نسبت به دیگر بازارها داشته است، وضعیت بازارهای طلا، دلار و سکه چگونه است؟

به گزارش گروه نشریات طلا و جواهر ایران و به نقل از  تجارت‌نیوز، بررسی عملکرد بازارها در هفت ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد که اگر چه طی چند ماه اخیر بازدهی ماهانه بورس منفی بوده اما در مجموع از ابتدای امسال بیشترین رشد را نسبت به دیگر بازارها داشته و سکه در حال نزدیک شدن به جایگاه اول جدول بازدهی‌هاست.

بورس

براساس داده‌های سازمان بورس، شاخص کل بورس پیش از آغاز سال جاری روی سطح 512 هزار واحدی قرار داشت و با شتاب رشدی که در پنج ماه نخست داشت از سطح دو میلیون واحد نیز عبور کرد.

اما افت شاخص از دهه سوم مرداد ماه آغاز شد تا جایی که در پایان معاملات روز 30 مهر ماه تا سطح یک میلیون و 412 هزار واحدی پایین آمد، اما در مجموع هفت ماه اول امسال میزان رشد بورس با رقم 175.7 درصدی بیشترین مقدار نسبت به دیگر بازارهاست.

سکه

پس از بورس، بیشترین رشد را سکه از آن خود کرده است و هشت میلیون و 550 هزار تومان از ابتدای سال تا پایان مهر ماه گران شده است.

قیمت هر عدد سکه براساس نرخ‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، در ابتدای فروردین ماه امسال پنج میلیون و 900 هزار تومان بوده اما با رشد حدود 145 درصدی به نرخ 14 میلیون 450 هزار تومان در پاپان مهر ماه رسید.

بالاترین قیمت این فلز ارزشمند نیز با نرخ 16 میلیون و 500 هزار تومان در همین مهر ماه رخ داد.

طلا

هر گرم طلای 18 عیار نیز در طول هفت ماه گذشته بیش از 100 درصد گران شده است.

خریداران این فلز گرانبها می‌توانستند در روزهای ابتدایی سال هر گرم از آن را با نرخ 602 هزار تومان خریداری کنند اما الان باید 686 هزار تومان بیشتر بپردازند.

قیمت طلا در روز 30 مهر ماه روی نرخ یک میلیون و 288 هزار تومان خریدوفروش شد، اگر چه در ماهی که گذشت به نرخ یک میلیون و 500 هزار تومان نیز رسید.

دلار

اگر چه ممکن است میزان افزایش قیمت دلار بیشتر به نظر برسد اما در مجموع هفت ماه اول امسال کمترین رشد را نسبت به دیگر بازارها داشته است.

قیمت دلار در هفته گذشته به 32 هزار تومان نیز رسید و اگر روی همین تا روز 30 مهر ماه باقی می‌ماند میزان رشد آن همسان با طلا برآورد می‌شد، اما در روزهای پایانی مهر ماه این شاخص بازار ارز با افت قیمت مواجه شد.

طبق نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، قیمت دلار در روزهای باز شدن بازار در فروردین ماه امسال 14 هزار و 900 تومان بود اما در پایان دوره هفت ماهه گذشته به نرخ 28 هزار و 800 تومان رسیده است.

میزان افزایش قیمت دلار 13 هزار و 900 تومان است که رشد 93.2 درصدی را برای معامله‌گران این بازار نشان می‌دهد.

منبع : تجارت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا