مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


اخباررویدادهاصنف طلا و جواهر
موضوعات داغ

رئیس اتحادیه طلا و جواهر:علت افزایش قیمت طلا، جو روانی و هیجانی است

علت افزایش قیمت طلا، جو روانی و هیجانی است

علت اصلی افزایش قیمت طلا در چند روز اخیر چیست؟ چرا قیمت سکه رکوردهای جدیدی را از خود در بازار ثبت کرده است؟

به گزارش گروه نشریات تخصصی طلا و جواهر ایران به نقل از  تجارت ‌نیوز، علت اصلی افزایش قیمت طلا در چند روز اخیر چیست؟ چرا قیمت سکه رکوردهای جدیدی را از خود در بازار ثبت کرده است؟

در پاسخ به این سوالات، ولی‌الله محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر معتقد است: طی ماه‌های اخیر بخصوص روز گذشته که سکه تمام بهار آزادی طرح جدید از مرز ۱۰ میلیون تومان عبور کرد، اصلی‌ترین عاملی که در بازار فعال است جو روانی و هیجانی است که موجب رشد شدید تقاضا شده است.

وی در تحلیلی در روزنامه ایران عنوان کرده است: هم در بازار ارز و هم طلا و سکه با یک تقاضای بالا روبه‌رو هستیم که در کنار سایر عوامل مانند محدودیت‌های تحریم و شیوع کرونا روند صعودی قیمت‌ها را رقم زده است.

او اظهار کرده است: برهمین اساس به نظر می‌رسد دراین شرایط دولت و برنامه‌ریزان باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که عامل اصلی رشد تقاضا که همان انتظارات تورمی و جو روانی است، فروکش کند. در صورتی که هیجانات خرید در بازار مهار شود به‌طور قطع عرضه و تقاضا در بازار به تعادل خواهد رسید. هم‌اکنون در بازار سکه، تقاضا ازعرضه پیشی گرفته است و برنامه‌ریزی بانک مرکزی در عرضه بهنگام می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

به زعم وی، جو روانی و هیجانات باعث هدایت تقاضا به محصولات خاصی شده است.

این مقام مسئول در اتحادیه طلا تصریح کرد: درحالی که سکه تمام بهار طرح جدید و قدیم در وزن و عیار هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند، سکه طرح جدید با نرخ ۱۰ میلیون و ۷۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم با نرخ ۹٫۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد که‌ این اختلاف بالا تنها به‌دلیل سال ضرب آنهاست. از سوی دیگر در یک سال اخیر خرید مصنوعات طلا نیز به حداقل ممکن رسیده است و مردم تنها سکه می‌خرند و این تمرکز تقاضا روی یک محصول باعث به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شده است.

او در پایان خاطرنشان کرد: درمجموع می‌توان گفت که برخی برای کسب سود و برخی دیگر برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به بازار سکه روی آورده‌اند و دراین زمینه هیجانات و جو روانی، تقاضا را سمت و سو می‌دهد. بنابراین مهم‌ترین اقدام دراین زمینه باید آرام کردن این جو روانی باشد.

منبع : تجارت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا