مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


اخبار

یورو ۲۱ ساله شد

یورو اکنون به دومین ارز قدرتمند جهان تبدیل شده است.

به گزارش سایت طلا  به نقل از بیزینس اینسایدر، ۲۱ سال پیش کشورهای اروپایی بر سر تشکیل منطقه واحد پولی یورو به توافق رسیدند و اکنون از زمان ورود نخستین اسکناس یورو به چرخه پولی جهانی بیش از ۱۸ سال گذشته است. این ارز نخستین بار جانشین ۱۲ واحد پولی شد و اکنون ۱۹ کشور اروپایی عضو این منطقه هستند. در حال حاضر ۳۴۱ میلیون نفر در تراکنش های روزانه خود از واحد پولی یورو استفاده می کنند که این مساله آن را به دومین ارز پر استفاده جهان پس از دلار تبدیل کرده است.

در ادامه با ۱۰ واحد پولی که جای خود را به یورو دادند آشنا می‌شوید:

۱مارک آلمان

مارک تا پیش از پیدایش یورو به عنوان دومین ارز باثبات اروپا پس از فرانک سوئیس شناخته می‌شد و در زمان پیوستن آلمان به یورو، هر یورو معادل ۱.۹۶ مارک قیمت داشت. تا سه سال پس از معرفی یورو در آلمان استفاده از مارک در کنار یورو رایج بود.

۲گیلدر هلند

هر یورو در زمان پیوستن هلند قیمتی معادل ۲.۲ گیلدر داشت.

۳لیر ایتالیا

ایتالیا تنها کشوری در منطقه یورو است که یکی از احزاب دولت ائتلافی آن خواهان خروج از یورو شده است. با این حال پیش از پیوستن به یورو ارزش پول ایتالیا در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر پایین بود و هر یورو معادل ۱۹۰۰ لیر قیمت داشت.

۴پزتا اسپانیا

در زمان پیوستن اسپانیا به منطقه پولی واحد اروپایی هر یورو ۱۶۶ پزتا قیمت داشت.

۵فرانک فرانسه

فرانسه دومین اقتصاد بزرگ در منطقه یورو و یکی از حامیان سرسخت گسترش استفاده از یورو در کشورهای اروپایی است. در زمان پیوستن فرانسه به منطقه پولی واحد اروپایی هر یورو ۶.۶ فرانک قیمت داشت.

۶پانت ایرلند

حتی تا پیش از پیوستن ایرلند به یورو نیز این کشور به عنوان تنها منطقه جزیره بریتانیا دارای واحد پولی غیر از پوند انگلیس بود.

۷شیلینگ اتریش

واحد پول اتریش پس از جنگ جهانی دوم به شیلینگ تغییر یافت. در طول جنگ جهانی دوم این کشور از رایش مارک آلمان به عنوان واحد پولی استفاده می کرد.

۸دراخما یونان

یونان یکی از کشورهایی بود که بعدها به یورو ملحق شد و از سال ۲۰۰۲ واحد پولی خود را کنار گذاشت.

۹فرانک لوکزامبورگ

در زمان پیوستن لوکزامبورگ به منطقه پولی واحد اروپایی هر یورو ۶۰ فرانک قیمت داشت.

۱۰اسکودو پرتغال

این واحد پولی یکی از ضعیف ترین واحدهای پولی در اروپا بوده و هر یورو معادل بیش از ۲۰۰ اسکودو بوده است.

لازم به ذکر است منطقه یورو در حال حاضر شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا