مجله طا جواهراولین و تنها مجله تخصصی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران


آموزشیطراحی و ساخت

آميتيست ياقوت ارغواني سلطنتي

نکات برگزیده مطلب
  • دانش قدرت است
  • در آینده ممکن است
  • طرفداران تیم های Hibs و Ross County در فینال
  • نکته روز : آن مرد دوباره
  • طرفداران تیم های Hibs و Ross County در فینال
  • Spieth در خطر ناپدید شدن

بنفش و ارغواني از جمله رنگهاي سلطنتي به شمار مي روند. پس چندان عجيب نيست كه چرا آميتيستهاي ارغواني همواره در طول تاريخ طرفداران بسياري داشته است. از آميتيستهاي ظريف در ساخت تاج و لباسهاي اشرافي ملكههاي مصر باستان به وفور استفاده شده است. آميتيست، كوارتس ارغواني شفاف، مهمترين گونه كوارتز در صنعت جواهرسازي است. به گفته لئوناردو داوينچي: آميتيست مي تواند پليدي را از اطلاعات ذهن و قلب انسان دور نمايد.

از آنجايي كه آميتيست نماد پاكي و دوري از وسوسههاي اهريمن در نظر گرفته شده است، از اين عنصر به طورفراوان در كليساهاي كاتوليك و در قرون وسطي استفاده شده است.

از آميتيست به عنوان سنگ اسقف ياد مي شود و بنابراين همه افراد والا مقام همچون كشيشها انگشترهايي از ياقوت به دست ميكنند. به واقع واژه يوناني “Amethystos” به معناي انسان هوشيار و غير مست ترجمه شده است. مي توان از آميتيست به عنوان قويترين پادزهر در برابر مستي ياد كرد. با وجود اين وجود، متانت، واژهاي است كه پيوندي عميق با آميتيست دارد. منشاء پيدايش سنگهاي آميتيست به يونان باستان باز مي گردد.

دايناسيس، الهه مستي روزي از روي عصبانيت معشوقه ديرين خود، ديانا را طرد كرد. ديانا به هنگام خروج از شهر در حالي كه اشك بر روي گونههايش جاري بود، به انگشتر ياقوتي خود نگاه كرد و ناگهان قطرهاي اشك روي نگين انگشتر چكيد. همين اشك كافي بود تا دايناسيس احساس تضرع كرده و او را به شهر بازگرداند. دايناسيس از آن پس دستور داد انگشترهايي از آميتيست بسازند تا قلب همه مردم شهر مهربان شود.

elahyeh-115-116-talajavaher-magazine

آميتيست در رنگهاي آبي كم رنگ تا ارغواني و بنفش سير موجود است. رنگ هاي كمرنگتر آميتيست را اصطلاحاً “Rose de france” مينامند و امروزه شاهد نمونههايي از آنها در جواهرات ويكتوريايي هستيم. رنگهاي تيرهتر، با ارزشتر هستند.

[/padding]

امروزه سنگهاي آميتيست را از معادن كشورهاي برزيل، اروگوئه، بوليوي و آرژانتين استخراج مي كنند. در حالت كلي آميتيستهايي كه در كشورهاي آمريكاي جنوبي استخراج شدهاند، بسيار بزرگتر از گونههاي استخراج شده در كشورهاي آفريقايي هستند. البته در اين ميان بايستي به آميتيستهاي پررنگتر با اندازههاي كوچكتر در استراليا نيز اشاره نمود. همچنين مي توان به اشكال متفاوت آميتيستها اشاره نمود. سنگهاي آميتيست بزرگ، طرفداران بيشتري دارند. وجه مشترك همه سنگهاي آميتيست، خراش دادن مشابه همه آنهاست

نمایش بیشتر

مجله طلا و جواهر

تنها مجله تخصصی بین المللی طلا جواهر، نقره، ساعت و آنتیک درایران با موضوعات هنری، علمی، خبری ، آموزشی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا